Az országban elsők között helyeztek el levegőfertőtlenítő készülékeket a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) betegellátó egységeiben, legnagyobb számban – az egészségügyi dolgozók egészségének védelme érdekében – a Járványügyi Ellátó Központban – közölte a felsőoktatási intézmény a honlapján.
Ezek a légtechnikai berendezések az UV fény régóta ismert csíraölő tulajdonságait használják ki. Egy technológiai fejlesztés eredményeként már olyan hullámhossztartományban működnek, hogy folyamatos emberi jelenlét mellett is alkalmazhatók, mert – a korábbi megoldásokkal ellentétben – nincs károsanyag-kibocsátásuk.
A modern UV levegőfertőtlenítő eszköz ózonkibocsátása a minimálisan megengedett szint alatt van, tökéletesen biztonságos. A készülékek fertőtlenítésre a 253,7 nm hullámhosszú UV-C sugarakat használják, ami elpusztítja az élő mikroorganizmusokat, azok maganyagának károsítása révén.
A készülékeket még a koronavírus-járvány előtt pályázta meg az egyetem, a többi közt a kórházi betegek között levegő útján is gyakran terjedő kórokozók, például a multirezisztens MRSA (methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus baktérium) okozta fertőzések elleni védekezés érdekében.
(MTI)
Kiemelt kép: Szeged, 2018. december 20. Bende Balázs egyetemi tanársegéd (b) és Veréb Zoltán, a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika tudományos munkatársa egy speciális mikroszkóp beállításait végzi a Szegedi Tudományegyetem új regeneratív medicina és celluláris farmakológiai kutatólaboratóriumában 2018. december 20-án. Korszerű sejtterápiás készítmények fejlesztésére alkalmas kutatólaboratóriumot alakítottak ki a Szegedi Tudományegyetemen 187 millió forintos uniós támogatással. MTI/Rosta Tibor