Az organikus fejlődés mellett akvizíciókra is készül a menedzsmentjét megújító Opus Global – írta a Világgazdaság Mészáros Beatrix igazgatósági elnökkel készített interjújában. (Ő Mészáros Lőrinc lánya.)
A lapnak Mészáros Beatrix úgy nyilatkozott: a 2018-as évre az akvizíciók, a tőkeemelések, valamint az összeolvadás előkészítési időszakaként tekintenek, míg az ideire a stabil értéknövelés, a szinergiák realizálási periódusaként.
Kiemelte: a Konzum beolvadása az Opus Globalba lehetőséget teremtett arra, hogy a két társaságnál meglévő párhuzamos funkciókat összevonják egy költségkímélőbb és átláthatóbb működés megvalósítása érdekében. A beolvadás után 53 társaság tartozik majd az Opus konszolidációs körébe, ezért a stratégiai divíziók irányítását szakértőkre bízzák – közölte.
Mészáros Beatrix az interjúban hangsúlyozta: leépítésre nem készülnek, a meglévő feladatokat igyekeznek másként leosztani. A döntéshozatali és felelősségi szinteket számos esetben hatékonysági szempontok miatt is az egyes divíziókra delegálják, a transzparencia fokozása érdekében pedig 2020-tól negyedévente teszik majd közzé a vezetőségi jelentéseket.
Arról is beszélt: az Opus stratégiájában érdemi változás nem lesz. Hosszú távú stratégiai befektetéseikben az Opus Global többségi irányítással rendelkezik, a portfólió más elemei – például a 4iG, az Appeninn vagy a CIG Pannónia – úgynevezett likvid befektetések, többnyire kisebbségi részesedések.
Azzal kapcsolatban, hogy a 4iG-ben nemrég csökkent a társaság részesedése, kiemelte: nem mondtak le az informatikai területről, csak másképpen tekintenek rá. A részesedések elsődleges célja a portfólión belül, hogy a lehető legnagyobb profitot termeljék, akár osztalék, akár tranzakció útján – fogalmazott.
Osztalék? Hát, izé, nem úgy van az
A célként kitűzött további növekedés érdekében a piacvezető, külföldi szállodákkal is rendelkező Hunguest szállodalánc szegmensében célként a külföldi terjeszkedést nevezte meg, de a Mátrai Erőmű esetében például új beruházásokban gondolkodnak.
Napelemparkjaik fejlesztése mellett lehetséges alternatíva egy gázüzemű blokk építése – ami technológiaváltást jelentene -, de vannak olyan, a szén-dioxid hasznosítását lehetővé tevő megoldások, amelyek ha ipari méretekben is működőképesnek bizonyulnak, kapacitásbővítést jelentenének – mondta.
Az élelmiszeripari szegmensben a tiszapüspöki izocukorgyárnál tervezik egy kukoricaalapú keményítőt készítő egység létrehozását, a búzát feldolgozó, módosított keményítőt gyártó Viresolnál hamarosan befejeződik a fejlesztés második üteme, a Wamslernél nagymértékű gyártási modernizációt hajtanak végre, és hamarosan új gyártócsarnokot adnak át.
Azt osztalékfizetésben igyekeznek megfelelni a befektetői várakozásoknak, de erős nyomás van a cégcsoporton a növekedési tervek miatt. Az osztalékkérdést egy hosszú távú döntésnek nevezte, mert felelős társaságként a részvényesi érdekek mellett a holding mintegy hatezer munkavállalójának az érdekeit is szem előtt kell tartaniuk.
(MTI)
Kiemelt kép: Mészáros Beatrix, az Opus Global Nyrt. elnökségi tagja a tűzhelyeket és kandallókat gyártó salgótarjáni cég új üzemcsarnokának alapkőletételén 2018. március 27-én. A kormány a nagyvállalati beruházási támogatási program keretében 1,8 milliárd forinttal segíti a Wamsler SE beruházását. Fotó: Komka Péter / MTI