Az új ezres március elsején került forgalomba.
A korábban kibocsátott régi bankjegyekkel október 31-ig lehet fizetni, utána az MNB bevonja azokat, november 1-jétől csak az új 1000 forintosok lesznek forgalomban, de a régi ezresek sem veszítik el értéküket. Bevonásuk után minden bank- és postafiókban három évig, az MNB lakossági pénztárában húsz évig (2038. október 31-ig), díjmentesen átválthatók – azonos címletű – törvényes fizetőeszközre.
Ennek apropóján írta a Pénzcentrum, hogy az alacsony sorozatszámú bankókat nem érdemes elkölteni, azok ugyanis névértékük többszörösét is érhetik később, a gyűjtőknél.
Példákat is hoztak:
- 4900 forintot is érhet egy kétezres,
- 8900-at egy ötezres,
- 13 900-at egy tízezres és
- 28 000 forintot egy húszezres bankjegy.
A cikkből az is kiderül, hogy a legalacsonyabb sorozatszámú bankjegyeket nem is hozzák forgalomba, hanem a Magyar Pénzverő Zrt-től lehet ezket gyűjtői célokra (névértéken felül) megvásárolni.
Hasonlóan keresettek lehetnek egyes gyűjtők körében az egymást követő sorszámú bankjegyek is, vannak ugyanis akik ezeket vadásszák a különböző aukciós weboldalakon, így például:
- négy, egymást követő sorszámú kétezrest kínálnak értékesítésre 10 800 forintért, ami a névértéken felül még 700 forint bankónként,
- öt sorszámkövető húszezrest kínál 116 ezer forintért (3200 forint extra bankjegyenként),
- négy egymást követő sorszámú ötezrest kínál 22 ezer forintért, ami ötezresenként 500 forint felárat jelent,
- a régi ezresek közül pedig két magas sorszámú, de egymást követő számozású bankjegy keres új gazdát összesen 3290 forintért, ami pedig 645 forintos felárat jelent bankónként.
Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre