A munkavállalók 69 százaléka a munkáltatójára vár, hogy segítse az öngondoskodás megkezdésében. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) kutatása szerint a megkérdezettek negyede úgy véli, a foglalkoztató feladata lenne, hogy ösztönözze a nyugdíj-előtakarékoskodást, 19% pedig egyenesen kötelezővé tenné a munkáltatói hozzájárulást. Az OTP Nyugdíjpénztár tapasztalatai szerint a munkáltatók egyre inkább kezdik felismerni kitüntetett szerepüket.
Az 1000 fős reprezentatív kutatásban (ÖPOSZ-NRC) megkérdezett munkavállalók mintegy fele nem tesz félre a nyugdíjas évekre, holott fontosnak tartja az öngondoskodás kérdését.
A munkáltatónak kulcsszerep jut a foglalkoztatottjaik nyugdíjcélú öngondoskodásának ösztönzésében, hiszen a munkavállalók számítanak a támogatásra. Annak érdekében, hogy egyre tudatosabban foglalkozzanak a jövőjükkel, 69 százalék azt szeretné, ha a munkáltató is kiegészítené a megtakarításait, 61 százalék pedig szívesen venné, ha a foglalkoztató a nyugdíjpénztári befizetéseiben is részt venne.
Egyre több munkáltató ismeri fel saját szerepének fontosságát az öngondoskodás ösztönzésében. Ezt jól mutatja, hogy az idei évben, a korábbiaknál kedvezőtlenebb adózás ellenére, pénztárunknál az egy évvel korábbival azonos szinten maradtak a munkáltatói hozzájárulások. Idén az első hat hónapban a munkaadói befizetések összege megközelítette a 2,9 milliárd forintot
– kommentált az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója, Nagy Csaba.
A mostani kutatás emellett felhívja a munkáltatók figyelmét, hogy ha gondoskodó munkáltatóként hozzájárulnak dolgozóik boldog nyugdíjas éveihez, azzal egy valós igényt szolgálnak ki – tette hozzá.
Egyre több munkavállaló van tisztában azzal, hogy a munkáltató segíthet az előtakarékosságban, azt azonban kevesen tudják, hogy ez milyen előnyökkel jár számukra, ha a munkáltatói befizetéseket saját hozzájárulással egészítik ki. Az egyéni befizetések után járó 20 százalékos adó-visszatérítés pontos mértékét a megkérdezettek körében csak kevesen ismerik, a megkérdezettek 41 százaléka pedig egyáltalán nem tudja, hogy létezik ilyen engedmény.
Az ÖPOSZ nemrégiben tartott konferenciáján felmerült egy újfajta adókedvezmény bevezetésének ötlete is. Nagy Csaba akkor hangsúlyozta: a munkáltató, a munkavállaló és az állam közös felelősségvállalása az önkéntes pénztári megtakarítások gyarapításában megkerülhetetlen.
A javaslat kidolgozói úgy vélik, a magasabb adókedvezmény motiválná a megkérdezetteket a takarékoskodásban.Kiemelt kép: Thinstock