Azt mondják, nincsenek véletlenek. Ezt látszanak alátámasztani az Eurobarometer és a konzervatív International Republican Institute kutatásai is, amelyek egymástól ugyan teljesen függetlenül zajlottak, mégis egymás eredményeit támasztják alá. A 2017 nyarán megjelent kutatások az európai lakosság véleményét kérdezték gazdasági, szociális illetve politikai kérdésekben.
– kommentál a GKI.Az Eurobarometer kutatása szerint a magyar lakosság véleménye a gazdaságról javuló tendenciát mutat az elmúlt fél évben. Amíg 2016 őszén a lakosság 67% vélekedett úgy, a nemzetgazdaság helyzete összességében rossz volt, addig 2017 tavaszára ez az arány 56 százalékra mérséklődött.
A javulást magyarázhatja, hogy ez alatt az időszak alatt mintegy 13 százalékos nettó béremelkedés történt, s a kiskereskedelmi forgalom bővülése is csaknem 4% volt az első fél évben.
Az uniós pénzek újraindult beáramlásának köszönhetően jelentősen nőtt az ország gazdasági kibocsátása is a nem túl fényes 2016-os év után. A helyzetről alkotott vélemény azonban továbbra sem pozitív:, az Uniós átlagnál 5 százalékponttal nagyobb arányban, az-az lakosság 56 százaléka érzi úgy hogy a nemzetgazdaság helyzete inkább rossz mint jó. Kérdés, hogy miért ilyen borúlátó a hazai lakosság, ha a statisztikák alapján ennek ellenkezőjét kellene várnunk?
Segíti annak megértését, hogy a lakosság miért nem érzi a gazdasági növekedés pozitív hatásait, ha összevetjük a felmérések további eredményeit.
Az Eurobarometer ráadásul azt is kimutatta, hogy az egészségügy leromlását és létbizonytalanság növekedését kétszer nagyobb arányban tartja problémának a magyar lakosság, mint az EU tagállamainak átlaga.Ehhez azonban érdemes kiemelni a két kutatás módszertanának egy különbségét. A migráció ugyanis csak az Eurobarometer vizsgálatában szerepel előkelő helyen. Az International Republican Institute vizsgálata szerint a migráció csak a lakosság 4 százalékának okoz gondot, miközben kiemelkedő a szegénység (28%), a korrupció (15%), a munkanélküliség (13%) és az egészségügy állapota (12%) miatti aggodalom.
Ez annak a következménye, hogy míg az EU felmérésében csak konkrét lehetőségek közül lehetett választani, addig az amerikai intézet esetében a lakosság a saját véleményére hagyatkozhatott; s láthatóan sokuknak a folyamatos hazai sulykolás ellenére sem jutott eszébe a migráció..
“Ön szerint jelenleg mi a két legfontosabb hazánk előtt álló kihívás?” (Eurobarometer):
“Véleménye szerint mi ma a legfontosabb kihívás Magyarország előtt?” (Republican Institute):
A fenti adatok egyértelműen azt mutatják, hogy honfitársaink többségét közvetlen környezetük és az ország gazdasági jövője foglalkoztatja a leginkább.