Gazdaság

3 generáció és a pénz: így költ X, Y és Z

A különböző generációk érthető módon teljesen más elvárásokkal állnak az élethez, a munkához vagy épp a pénzhez, így ahhoz is, hogy mire és mennyit érdemes költeni. A Vienna Life Biztosító legújabb blogbejegyzése az X, az Y és a Z generációk pénzhez való viszonyát mutatja be. Ebből kiderül többek között, hogy mik a legnagyobb hibák, amit az Y-ok a pénzükkel elkövetnek, de az is, hogyan érhetnek el 15 százalékos fizetésemelést.

Az Y-ok csupán 2-3 százalékának van legalább 1 milliója

A hazai Y generáció, azaz a 23-36 éves korosztály átlag havi költése fejenként mintegy 95 ezer forint, azonban a legalacsonyabb jövedelmű és a jómódú Y-ok havi kiadásai között ötszörös-hatszoros különbségek vannak. Ráadásul az Y generációnak csupán nagyjából 2-3 százaléka rendelkezik 1 millió forintos, vagy annál nagyobb összegű félretett pénzzel.

Ez utóbbival kapcsolatban egy érdekes ellentmondásra hívja fel a figyelmet a MarketWatch gazdasági hírportál: egy kutatás szerint az Y-ok 88 százaléka szeretne többet megtakarítani, de csak 36 százalékuk tervezi, hogy kevesebbet fog költeni – olvasható a blogon.

A legnagyobb hibák, amit egy Y a pénzével elkövet

Ebből is látszik, hogy az Y-ok komoly hibákat követnek el a pénzük ellen. Az amerikai Forbes.com listájában szereplő hasznos tanácsokat idézik, amelyeket az X-eknek és a Z-knek is érdemes megfogadniuk.

  • A diákhitelt törlesztik, a nyugdíjra pedig nem tesznek félre.

Az akár több százezer forintos tandíjat sokan nem tudnák zsebből fizetni, így muszáj felvenni a diákhitelt. Ám amikor elkezdenek dolgozni, már könnyebben ki tudnák gazdálkodni azt a havi akár 5 ezer forintot, amivel 12 milliót is összegyűjthetnek, mire nyugdíjba mennek.

  • Hitelből vesznek luxuscikkeket.

Itthon is népszerűek például a különböző áruvásárlási hitelek vagy gyorskölcsönök, amelyekből sokan fogyasztási cikkeket vagy utazást finanszíroznak. Kifizetődőbb eldönteni, mire van igazán szükségünk, és mi az, ami ráér addig, amíg futja rá a jövedelmünkből!

  • Menő helyen laknak, pénzügyi fedezet nélkül.

Ha a lakhatási kiadásai a bevételei több mint 50 százalékára rúgnak, az már nagyon sok! Ilyen esetben célszerűbb egy olcsóbb környékre vagy kisebb lakásba költözni!

Így érhet el 15 százalékos fizetésemelést egy Y

Aki azt gondolja, hogy az Y-ok szinte évente váltanak munkahelyet, és csak a magasabb fizetés motiválja őket, az téved. A Bloomberg cikke szerint sokkal fontosabb számukra a stabil munkahely: Nagy-Britanniában például 25-ből átlagosan csak 1 Y vált munkahelyet 30 éves kora előtt.

Emiatt pedig sok pénztől esnek el, elemzők szerint ugyanis a váltás egy 20-as évei közepén járó dolgozónak átlagosan 15 százalékos fizetésemelést jelent. Ha már a munkánál tartunk, a MarketWatch cikke szerint a brit fiatalok többsége arra számít, hogy akár 80-90 éves korukig is dolgozni fognak.

A blogon megjelent teljes cikkben olvashat még arról is, hogy hol és hogyan vásárolnak az Y-oknál is fiatalabb, 12-22 éves Z generáció tagjai, hány évesen kapnak először, és milyen összegű zsebpénzt a hazai Z generációs fiatalok, hogyan viszonyulnak a virtuális pénzhez, vagy hogyan fektetik majd be a pénzüket a különböző applikációk és robotbankárok segítségével.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik