Gazdaság

A cégeknek nem igazán fontos a melósaik védelme

munkavédelmi sisak, védősisak (munkavédelmi sisak)
munkavédelmi sisak, védősisak (munkavédelmi sisak)

A munkáltatók 81,4 százalékánál találtak valamilyen munkavédelmi szabálytalanságot az ellenőrök az év első kilenc hónapjában, a felügyelők 363 esetben 85,66 millió forint értékben szabtak ki munkavédelmi bírságot – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium munkafelügyeleti főosztályának hétfőn, a tárca honlapján közzétett jelentésében.

Súlyosan szabálytalan munkavégzésre kényszerítve

Január-szeptemberben csaknem 11 000 munkáltatónál végeztek munkavédelmi vizsgálatot. Az egészséget nem veszélyeztető és a biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályok betartásának ellenőrzése során 210 988 munkavállaló munkavégzési körülményeit vizsgálták, és az ellenőrzött dolgozók 66,4 százalékánál tapasztaltak rendellenességet, ami 3,5 százalékponttal magasabb, mint az előző év azonos időszakában mért adat – derül ki a jelentésből.

A munkavédelmi hatóság megállapította, hogy a szabálytalan körülmények között foglalkoztatott munkavállalók 32,8 százalékának, több mint 45 ezer embernek súlyos szabálytalanságok mellett kellett dolgoznia. Kiemelték: az ellenőrzéseket elsősorban a mezőgazdaság, a feldolgozóipar, a gépipar, az építőipar, a bányászat és az egészségügyi szociális ellátás területén végezték, ahol a munkavállalók egészségének, biztonságának veszélyeztetése gyakoribb és súlyosabb is.

Az összes intézkedés 58,8 százaléka munkavédelmi, 27 százaléka munkabiztonsági, 14,2 százaléka pedig munkaegészségügyi intézkedés volt – közölték.

A munkáltatói mulasztások közül kiemelkedő volt a nem megfelelő munkaeszközök biztosítása, az intézkedések 7,4 százaléka erre a területre vonatkozott, szinte ugyanilyen arányban kellett eljárni a villamosbiztonsági hiányosságok ügyében is. A harmadik legtöbb intézkedést a munkavédelmi ismeretek hiánya miatt hozták a felügyelők, az összes eljárás 6,2 százaléka volt ilyen – írták.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik