Gazdaság

Karácsonyra vége a devizahiteleknek

Év végére megszűnhet az utolsó devizahitel és még ebben a kormányzati ciklusban teljesülhet az egykulcsos személyi jövedelemadó. Módosíthatják a reklámadót is – mondta a nemzetgazdasági miniszter.

Varga Mihály a Népszabadságnak adott interjúban megerősítette, szerinte nem dőlnek be bankok a devizahitelek rendezése miatt. Bár a pénzintézetek várható terhét szerinte még nem lehet megbecsülni, annyit mondott: nem tudja, mire alapozta a Moody’s az egymilliárd eurós becslését a devizahitelesek “kártérítésére”. A kormányzat célja az, hogy a rendezés az államnak ne kerüljön semmibe. A kárrendezés módjáról még egyeztetnek a bankokkal, várják a javaslataikat.

Alacsonyabb törlesztőrészletek

„A Kúria döntése nem zárt le minden pályát, a határozat megnyitja a lehetőséget arra, hogy a pénzintézetek vitassák a szerződéseik tisztességtelenségét. Amelyik bank úgy gondolja, hogy ő tisztességesen járt el, az nyilván pereskedni fog” – fogalmazott Varga Mihály. A perek lezárása után pedig jöhet majd az elszámolás és a kifizetés.

Nem zárta ki, hogy azonnali kártérítést is kapjanak az ügyfelek, de kijelentette: „Amikor a jövőről gondolkodunk, nyilván a bankrendszer működőképességét nem veszélyeztetve, olyan megoldások lehetségesek, amelyek a devizahiteleket ebben a formában megszüntetik, de mégis lehetővé teszik azt, hogy a törlesztésük gond nélkül megtörténjen. Ez jobb az ügyfélnek is, és jobb a banknak is… (…) A cél az, hogy forintosítsunk és tisztességes szerződések jöjjenek létre. Nem változtak az elvárások, a törlesztőrészleteknek érezhetően csökkenniük kell” – tette hozzá.

Reklámadó és szja

A miniszter bízik abban, hogy a mostani szinthez képest a gazdaság magasabb növekedési pályára áll. “Most reális esélyét látom a 3-5 százalék közötti növekedési tartomány elérésének” – fogalmazott. “Ha ez így lesz, és amennyiben sikerül tovább növelni a foglalkoztatást, akkor nem lesz bevételi oldalról akadálya az egy számjegyű személyi jövedelemadónak sem” – tette hozzá.

A reklámadóról megismételte a kormány álláspontját, miszerint a kereskedelmi televízióknak is ki kell venniük a részüket a közteherviselésből. Az RTL Klub ellen elrendelt vizsgálatot azzal magyarázta: a cég veszteségelhatárolási ügyével a reklámadó kapcsán szembesült. A cég ugyanis „egy korábbi tranzakció miatt legalább tíz évig nem fog társasági adót fizetni” – mondta. Nem zárta ki, hogy a reklámadóról szóló törvényt módosítják az év végéig.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik