Sokszor hangoztatott probléma, hogy Magyarország nem tudja kellő mértékben kihasználni az Európai Unió kínálta előnyöket, a rendelkezésre álló fejlesztési forrásoknak csupán töredékét tudja lehívni. Ennek kezelésére korábban a kormány többek között bejelentette: megszünteti a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, a tervezést, a végrehajtást és az ellenőrzést pedig a következő, 2014-től 2020-ig tartó programidőszakban inkább a minisztériumokra bízza.
Szépen csordogál
Nézzük, ugyanakkor mit mutatnak a számok!
Az Európai Bizottság lapunkhoz eljuttatott adatai alapján 2007 és 2011 között Magyarország összesen csaknem 17 milliárd eurónyi (16 977 000 000 000) támogatást hívott le. Eközben a hazánkéhoz hasonló népességű Csehország mindössze 13 és fél milliárd eurót kapott a közös kasszából.
Fotó: Neményi Márton
A szintén 10 millió körüli népességgel bíró Portugália több mint 20 milliárd euró fejlesztési forrást hívott le. Fontos azonban megjegyezni, hogy sokkal többel is járultak hozzá a közöshöz: Portugália az adott időszakban több mint 8 milliárd eurót fizetett be, míg Magyarország mindössze 4 és felet.
Csehország szintén több mint 7 milliárd eurót fizetett a közös pénztárcába.
A Magyarországnál majdnem négyszer akkora népességgel bíró Lengyelország eközben összesen mintegy 51 milliárd eurót hívott le. Míg tehát a magyarok fejenként 1700 eurót kaptak, addig a lengyelek fejenként „csak” 1400-at. Ráadásul ők többet is fizettek be.
Hogy lehet még jobb?
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) egy nemzetközi ellenőrzés részeként készített felmérést arról, miként lehetne hatékonyabbá tenni az uniós források lehívását. A beérkezett válaszokban a legtöbben az elektronikus és az online ügyintézés kiterjesztését javasolták. Nagyban gyorsítaná az eljárást, olvasható a válaszokban, ha a pályázat benyújtásától egészen a projekt lezárásáig lehetőség lenne elektronikus ügyintézésre. Így ráadásul nemcsak papírmunkát, de az ezzel járó költséget is megspórolhatnák a kedvezményezettek és a hatóságok.
Sokan hiányolták a közvetlenebb ügyintézést és a személyes konzultáció lehetőségét is.