Matolcsy György, az Orbán-kormány leendő nemzetgazdasági minisztere a TV2 Mokka című műsorban múlt pénteken azt mondta egy kérdésre válaszolva: a devizahiteleseknek felkínálják a jelzáloghitelek “forintosításának” lehetőségét egy állami devizakövetelési alapon keresztül. Megjegyezte, hogy ez a megoldás – aminek részleteit most dolgozzák ki, és ami egyébként már nyolc országban működik – “sokba kerül majd a bankrendszernek”.
Horváth Krisztina, a Raiffeisen Bank vezérigazgató-helyettese, mely pénzintézet az egyik legjelentősebb lakossági hitelállománnyal rendelkezik az országban, elmondta: egyelőre várja a leendő új kormány konkrét elképzeléseit a devizahitelek forintra átváltásának módozatairól, konkrét feltételeiről.
Fatér Gyula, a Budapest Bank lakossági stratégiáért felelős igazgatótanácsi tagja egy keddi budapesti sajtótájékoztatón hangsúlyozta: kevés még az információ ahhoz, hogy érdemben meg lehessen ítélni a leendő új kormány nemzetgazdasági miniszterének javaslatát, miszerint segíteni és ösztönözni kell, hogy a devizahitelesek forintra váltsák át fennálló devizakölcsöneiket.
Az Erste Bank sajtóosztályán közölték, hogy a hitelintézet szintén csak a konkrét ismeretek birtokában alakítja ki az elképzelésről álláspontját.
A K&H Bank azt közölte: a társaság több mint egy éve kialakított és működtet egy programot, amivel a törlesztések fizetésében nehézségekkel küzdő ügyfeleinek nyújt segítséget. Ehhez a jól működő banki programhoz csatlakozhat, illetve egészítheti ki azt a jövőben is az állami segítségnyújtás a törvényi szabályozás keretei között.