Most van tőkére szükséged, de csak később teszel szert az ezt ellentételezni képes bevételekre? Keress szervezőt, aki befektetőket hajt fel, hogy megvegyék tőled ezt az értékpapírban testet öltő ígérvényt, s mindenki jól jár! Röviden így foglalható össze az értékpapírosításnak (securitisation) nevezett finanszírozási technika, amelynek piaci térnyerése az öreg kontinensen szemkápráztató volt az elmúlt években (lásd a grafikont). A módszer, melynek segítségével a társaság általános üzleti tevékenysége helyett inkább kiragadott, megfelelő jövedelemtermelő képességgel rendelkező eszközcsoportját értékpapírosíttatja, előbb az angolszász országokban terjedt el, majd a nyolcvanas-kilencvenes évektől már a kontinentális Európa és a Távol-Kelet is szemet vetett rá. A térhódítás iránya nem volt véletlen: az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában a tőkepiaci finanszírozásnak nagyobb hagyományai vannak, mint a banki emlőkön nevelkedett öreg kontinensen, vagy akár Ázsiában.
BŐVÜLŐ KÖR. Kezdetben az értékpapírosítás a hitelintézetek bevett forrásmozgósítási technikája volt, mérlegeik parlagon heverő tételeinek mobilizálására. Az első ügyleteket jelzáloghitelekre, majd hitelkártya-követelésekre alapozva hajtották végre, azóta azonban az értékpapírosítható eszközök köre nagymértékben bővült – tudtuk meg a Pénzügyminisztérium (PM) pénzügyi szolgáltatások főosztályán. Manapság fogyasztási kölcsönök, lízingdíjak (leggyakrabban gépjármű, illetve ingatlanlízing), egyéb kereskedelmi jellegű követelések, illetve exportbevételek is gazdagítják a lehetőségek tárházát.
Mindehhez persze az kell, hogy legyenek olyan – főként intézményi – befektetők, amelyek harapnak az effajta üzletekre. Ezek többnyire elvárják a független nemzetközi hitelminősítők által kiállított osztályzat (rating) meglétét. Az ügylet főbb költségtételeit a tranzakciók tanácsadó általi strukturálása, az ügylet jogi dokumentációja, illetve a már említett hitelminősítés díja teszi ki. „Az értékpapírosítás nem a kis- és középvállalatok számára ajánlott, mi több, a nagyoknál is csak bizonyos minimális volumen felett versenyképes az egyéb finanszírozási formákkal” – fogalmaz Kék Mónika, a PM pénzügyi szolgáltatások főosztályának vezetője, figyelmeztetve egyfelől arra, hogy a kkv kategória mást jelent itthon és mást Európában.
Főbb módozatok
TRUE SALE. A valódi értékesítés a legelterjedtebb értékpapírosítási megoldás. Ilyenkor a társaság meghatározott eszközöket ad el az értékpapírosítás céljából létrehozott különleges jogalanynak (special purpose vehicle – SPV), amely az értékpapírok (többnyire kötvények) kibocsátásával finanszírozza a vásárlást.
SZINTETIKUS TRANZAKCIÓ. A társaság eszközöket nem értékesít, mindössze az eszközcsoporttal összefüggő kockázatot adja át valamely származtatott vagy egyéb ügylet révén az SPV-nek.
WHOLE BUSINESS. A teljes üzletmenet értékpapírosításán alapuló megoldásnál a társaságnak gyakorlatilag kölcsönt nyújt az SPV, amely ebben az esetben is kötvényeket bocsát ki. Ezek fedezetéül a társaság jövőben generálódó követelései, végső esetben eszközei szolgálnak.
DRÁGÍTÓ TÉNYEZŐK. Az adózási kockázatok kiszűrésére célszerű kötelező érvényű feltételes adómegállapítási kérelemmel fordulni a PM-hez, ám ez még nem old meg mindent. A hatályos magyar jogszabályi környezet egyes rendelkezései a strukturálás szempontjából egyéb bizonytalanságokat is hordoznak, mivel nem veszik figyelembe az effajta ügyletek sajátosságait. Márpedig a hitelminősítésbe a jogi kockázatok is belejátszanak, s az alacsonyabb rating magasabb kockázati felárral jár, ami jócskán megdrágíthatja a külső forrásbevonást. Részben ennek feloldására vágott bele a PM tavaly szeptemberben egy önálló jogszabály előkészítésébe, amelynek ötletét a piac is támogatja. A nemzetközi tapasztalatok ugyanis azt mutatják: ahol külön törvény szabja meg az értékpapírosítás kereteit, ott a hatályba lépést követően hirtelen megnő az ilyen típusú tranzakciók volumene. A pénzügyi tárcánál bíznak benne, hogy 2007-re kialakul az értékpapírosítás sajátosságait jobban figyelembe vevő, azt ösztönző jogszabályi környezet.
Legalább ekkora szerepe lehet az első fecskének. Amíg nem történik meg az első hazai tranzakció, amelynek a sikeréből vagy az esetleg problémáiból mások tanulhatnak, a cégek aligha ugranak fejest az értékpapírosításba. „Pedig a módszer remek lehetőség lehet azoknak a forrásgondokkal küszködő magyar nagyvállatoknak, amelyeknek vannak likvid és piacképes eszközeik, ám a finanszírozási konstrukciók biztosítékaként nem kapnak állami garanciát vagy kezességvállalást” – mutat rá Agócs Gábor, a KPMG Hungária Kft. szenior auditmenedzsere, aki példaként a MÁV-ot, valamint az autópálya társaságokat említi.
Nem véletlenül: a franciák is ehhez az eszközhöz folyamodtak, amikor a Credit Lyonnais a kilencvenes években olyan válságba sodródott, amelyből csak állami mentőövvel rángathatták ki. A megrendült és emiatt kapásból leminősített cég ugyanis a maga teljességében reménytelenül kellette magát a tőkepiacon, az értékpapírosítási technika révén „kiszervezett”, csábító portfólióelemek azonban lényegesen kisebb kockázati felárat hordoztak, s így gazdára is találtak. Egy-egy eszközcsoport a cég ratingjénél jobb minősítést szerezhet, ezáltal a módszer egyfajta kockázatkezelési eljárásként is működik, miközben az ügyes „csemegézés” olcsóbbá teszi a forrásszerzést.