Gazdaság

Londoni elemzők nem hisznek az áht-előrejelzésnek

A Pénzügyminisztérium államháztartási előrejelzését megkérdőjelező elemzéseket adtak ki csütörtökön vezető londoni befektetési házak. Egyes vélemények szerint a magyarországi költségvetési folyamatok az adóskockázati besorolás visszaminősítésének veszélyével járnak.

Erősödött a forint

A szerda délután közölt gyenge államháztartási adat ellenére erősödött a forint a bankközi devizapiacon csütörtök reggel: egy euróért 251,10/30 forintot adtak a csütörtök esti 252,10/20-as árfolyam után. Az árfolyam kissé gyengült délutánra, egy euróért 251,55/75 forintot adtak. Kereskedők szerint nem az államháztartási adat, hanem a nemzetközi piaci trendek befolyásolják a forint árfolyamát.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport helyzetjelentése szerint júliusban és decemberben valóban alacsony szokott lenni a havi költségvetési hiány. Ám ennek ellenére nem hiszik, hogy hiteles lenne az az előrejelzés, amely szerint e két hónapra 40-50 milliárd, illetve 150 milliárd forintos többlet várható, hacsak jelentős kiadási tételeket nem tolnak át megint a következő évre.

A cég a Pénzügyminisztérium szeptemberre szóló előrejelzésével szemben már augusztusra jósolja a teljes évi hiánycél elérését. A JP Morgan szerint valószínűleg számos, előre nem látott tétel fogja növelni a kiadásokat, miközben a vártnál lassabb gazdasági növekedés miatt nyomás alá kerül a bevételi oldal.

A Magyarországon is aktív Allianz pénzügyi csoport londoni befektetési részlege, a Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) piaci körképe szerint az éves államháztartási hiány a 4,7 százalékos célnál nagyobb lesz.

A DrKW elemzői szerint az éves deficitterv 84 százaléka teljesülni fog május végére, még úgy is, hogy az új szabályok alapján a minisztériumok az első félévben nem költhetnek el 35 százaléknál többet fejlesztési előirányzataikból.

A három nagy nemzetközi hitelminősítő közül a Fitch Ratings és a Standard and Poor’s elsőrendű befektetői “A mínusz” szinten sorolja a hosszú lejáratú szuverén magyar devizaadósságot, a Moody’s Investors Service ennél két fokozattal magasabb, “A1”-es besorolást tart érvényben. A Fitch azonban tavaly nyár óta leminősítést valószínűsítő negatív kilátással tartja nyilván a magyar külső adósosztályzatot a magas ikerdeficit miatt, és a forintadósságot néhány hete már rontotta is.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik