Egyes ausztrál pszichológusok szerint árt a kisgyerekeknek, ha hamis mítoszokban hisznek, így szerintük a Mikulásról is el kell nekik mondani az igazat – írja a Daily Mail.
A felnőttek ne hazudjanak a gyerekeknek a Mikulásról. Amikor egy gyerek felteszi a kérdést, hogy a Mikulás valódi-e vagy sem, már olyan fejlődési szakaszban van, hogy különbséget tud tenni egy valódi és egy kitalált karakter között
– mondta Dr. Ameneh Shahaeian.
A kutató szerint a szülők csak ártanak a gyereknek, ha egy nem létező személyről mesélnek.
Shahaeian szavaival Dr. Rebecca English, a Queenslandi Műszaki Egyetem oktatási oktatója is egyetértett, szerinte nem szabad hazudni a Mikulásról, mert ezzel arra ösztönzik a gyerekeket, hogy hamis bizonyítékokkal alátámasztott hazugságokat higgyenek el.
Dr. Peter Ellerton, a Queenslandi Egyetem filozófia oktatója szintén azt mondta, hogy „nem helyes hazudni” a Mikulásról, többek között azért sem, mert
Dr. David Zyngier, a Southern Cross Egyetem docense szerint a kutatások azt sugallják, hogy a gyermekeinek hazudni rossz gyakorlat, míg Dr. Justin Coulson pszichológus azt mondta, az ilyen hazugságok után a gyerekek könnyen csalónak tarthatják a szüleiket.
Dr. Kelly-Ann Allen, a Monash Egyetem docense, pszichológusa viszont nem értett egyet velük, azt mondta, hogy a Mikulásban való hit bizonyos előnyökkel jár.
A karácsonyi időszakok így emlékezetesek maradnak, a kicsik pedig sokkal inkább fel tudják ezeket idézni később, nem utolsósorban pedig hagyományt, és többnyire családi szokást ápolnak.
Szerinte a karácsonyi rituálék az összetartozás érzését erősítik, és ezek miatt kevésbé érezhetjük magányosnak magunkat.
Dr. Allen azonban felhívta a figyelmet, hogy a szülők a gyerek megfelelő életkorában azért árulják el az igazságot.