Meghalt a királynő, éljen a király!
II. Erzsébet királynő halálával legidősebb fia, Károly lett az uralkodó III. Károly néven. Az öröklési sorrend most így néz ki:
- Vilmos herceg, Károly herceg legidősebb fia
- György herceg, Vilmos herceg idősebb fia
- Sarolta hercegnő, Vilmos herceg lánya
- Lajos herceg, Vilmos herceg fiatalabb fia
- Harry herceg, Károly herceg fia
- Archie Mountbatten-Windsor, Harry herceg fia
- Lilibet Mountbatten-Windsor, Harry herceg lánya
- András yorki herceg, II. Erzsébet második fia
- Beatrix brit királyi hercegnő, András yorki herceg legidősebb lánya
Mi jön most?
Fontos tudni, hogy a királynő halála utáni időszak forgatókönyve már évek óta létezik. A Business Insider egy 2015-ös cikkében remekül összefoglalta, hogy fognak kinézni a következő napok. Az Egyesült Királyságban legalább 12 napig most megáll az élet: nemcsak a tőzsde, de a bankok is bezárnak bizonytalan időre, ez pedig fontban is milliárdos veszteséget okoz majd.
A veszteséget jól tükrözi az, hogy a hosszú, hetven évig tartó uralkodása miatt a britek nagy része nem élt olyan időben, hogy ne II. Erzsébet lett volna az uralkodó.
Bridge, azaz áthidalás
Ez a kódneve annak az intézkedéssorozatnak, ami a királynő temetését és a koronázást készíti elő. Ennek része, hogy a Palota személyzetének nagy részét hazaküldik, a fő tévécsatornák (elsősorban a BBC) pedig megszakítják adásukat és bejelentik a halálhírt.
A csatorna az anyakirálynő 2002-es halálhírének bejelentése után (amikor a híradós burgundi nyakkendőben olvasta fel a hírt) elrendelte, hogy
Minden tévéssel begyakorolják a bejelentést, így nem „élesben” találkoznak először a helyzettel. Így nézett ki a húsz évvel ezelőtti bejelentés:
Így pedig II. Erzsébet halálának bejelentése:
A vígjátékok lekerülnek a programról, helyette a királynő életét bemutató dokumentumfilmeket (ezeket már szintén bekészítették) sugároznak. A brit zászlókat félárbocra engedik, a Royal Standardet viszont nem, ugyanis Károly herceg édesanyja halála után azonnal uralkodóvá válik. Vilmos átveszi majd apja helyét, így ő lesz a walesi herceg.
Közben II. Erzsébet koporsóját előkészítik, hogy az emberek leróhassák előtte a tiszteletüket, a Parlament két házát pedig felfüggesztik a temetésig. A királynő holttesténél unokái egy rövid időre leváltják az őrséget, ezt hívják a hercegek virrasztásának.
Íme egy fotó szemléltetésképpen:
A temetés valószínűleg a „legnépszerűbb” lesz szerte a világon, és nemcsak azért, mert rekordszámú vendég várható és milliárdok nézik majd a tévében, de a világ vezetői közül is rengetegen tiszteletüket teszik majd az eseményen.
Így nézett ki II. Erzsébet koronázása:
Amint Erzsébet meghal, elkezdik nyomni az új papírpénzeket – a Károly arcával ellátott bankjegyek tervei már régóta készen vannak. Természetesen a korábbi állományt nem rögtön vonják be, hanem az évek során fokozatosan. A rendőrök új jelvényeket kapnak (a mostanin Erzsébet monogramja és uralkodási száma, azaz II-es látható), illetve frissíteni kell az útleveleket is. A Trafalgar tér is változik: a negyedik oszloptalpon valószínűleg valamilyen királynővel kapcsolatos mű kap majd helyet.
A 10+1 napos menetrend
Tavaly szeptemberben a Politico szerzett meg dokumentumokat, melyekben soha nem látott részletességgel írtak arról, mi történik majd, ha II. Erzsébet meghal.
A királynő halálának napját D-napnak nevezték el, az ezt követő napokat D+1-nek, D+2-nek és így tovább.
- A lap szerint az uralkodó halála után értesítik a miniszterelnököt, a kabinettitkárt és a legmagasabb rangú minisztereket, képviselőket.
- A család bejelenti az uralkodó halálát, és tájékoztatja a világot a közelgő temetés részleteiről.
- Feketébe borulnak a királyi család közösségi oldalai, ahogyan a legtöbb kormányzati oldal is.
- Félárbocra helyezik a zászlókat Whitehallban.
- Elsőként a miniszterelnök mond beszédet.
- Tiszteletadást tartanak a Szent Pál-székesegyházban, amin a miniszterelnök mellett más magas rangú miniszterek is részt vesznek.
- Másnap a Szent Jakab-palotában tartandó ülésen hivatalosan is Károly herceget nevezik ki új uralkodónak
- A D+2 napon II. Erzsébet koporsója visszatér a Buckingham-palotába: ha a királynő a balmorali rezidencián hal meg (így történt), a holttestét a királyi vonattal viszik vissza Londonba, amennyiben ez nem tud megvalósulni, repülővel szállítják át a koporsót.
- A halál utáni harmadik napon Károly utazásba kezd az Egyesült Királyságon belül, hogy részvétnyilvánításokat kapjon, istentiszteleteken vegyen részt.
- A temetés előtti három napban a Westminster-apátságban ravatalozzák fel II. Erzsébetet, itt róhatja majd le mindenki a tiszteletét. Valószínűleg óriási tömegek érkeznek majd emiatt Londonba.
- A halál utáni tizedik napon Westminster-apátságban lesz az állami temetés, a Windsor-kastély Szent György-kápolnájában búcsúztatják a királynőt, végül VI. György király emlékkápolnájába helyezik.
Ha valaki szeretne részletesebb képet kapni arról, hogy miként teltek II. Erzsébet uralkodásának korai évei, ajánljuk a The Crown című sorozatot.