33 éves vagyok, egyedülálló. Másfél évvel ezelőtt egy kis elváltozást mutatott a méhnyakrák szűrés eredményem, de további ellenőrzések után mindent rendben találtak. Jobban utánaolvastam a HPV fertőzésnek, és azóta sajnos minden nőt és férfit két lábon járó potenciális HPV fertőzésnek látok. Azóta nem merek új párkapcsolatot kialakítani, mert folyton a HPV fertőzés jár az eszemben. Védekezés nélküli szexet el se tudok képzelni a nemi betegségek miatt, mindig nagyon fontosnak tartottam a védekezést. A HPV ellen nem véd az óvszer, és nem tudok kitől tanácsot kérni a témában, nem tudom legyőzni ezt a félelmemet. Mindig az jár a fejemben, hogy az illető mennyire élhetett felhőtlen nemi életet eddigi életében, és az esetleges HPV fertőzést a szervezetem le tudná-e győzni. Ilyen kérdésekkel gyötröm magam ahelyett, hogy elengedném magam és próbálnék egy kellemes, aranyos férfi felé nyitni. Hogy tudnék ezeken a gondolatokon, aggodalmakon változtatni?
Az olvasói levelet Klaudiától kaptuk, akinek mi adtuk a nevet, és azért ezt, mert ez a névnap volt a napokban. A nemi betegségektől és a terhességtől való félelem komolyan megakadályozhatja a kiegyensúlyozott életet, jelen esetben olvasónk ismerkedni sem mer.
Mit lehet tenni?
A HPV nem egyféle fertőzés vagy betegség, hanem több mint 150 vírus családja, úgy, mint a virágoknál a zárvatermők, aminek törzsébe tartozik a rózsa. A HPV tehát egyfajta törzs, aminek sok-sok variánsa van, többek közt ennek egy-egy fajtája felelős a nemi szervek tájékán felbukkanó szemölcsökért. A méhnyakrákért az úgynevezett magas rizikófaktorú 16-os, 18-as, 31-es, 45-ös típus felelős, ennek továbbadására leginkább a védekezés nélküli szexszel van lehetőség. A lakosság nagy hányada fertőződhet meg, biztosan vannak olyanok is, akik nem is tudják, hogy elkapták valamelyik fajtáját. A vírusfertőzésre nincs gyógyszer, az orvoslás ma jelenleg a tüneteket kezeli: a szemölcsöket leszedik, a méhnyakot csonkolják, vagy súlyos esetben kemoterápiával, sugárkezeléssel orvosolják.
Az olvasói levél tartalmaz némi tévhitet, például, hogy a szabados nemi életet élők körében gyakoribb lehet a fertőzöttség. Ez nem igaz, hiszen, ha egy 30 éves fiú életében a második barátnőjével jár, és mindig monogám kapcsolatban élt, viszont a második barátnő elkapta korábban a volt fiújától, aki szintén elkapta valakitől, máris látható, hogy nem kell ehhez fűvel fával lefeküdni. Ez még csak nem is nevezhető sűrű partnerváltásnak. A férfiaknál az említett méhnyakrákért felelős típusok kevésbé okoznak problémát, ők többnyire csak hordozók, viszont megfertőzhetik a barátnőiket akaratlanul is. (A férfiak esetében ezek a vírusok elősegíthetik a daganatok kialakulását.)
A vírusokat akár tárgyak érintésével vagy csókkal is el lehet kapni, de ehhez tényleg rossz higiéniás körülmények szükségesek. Kockázati tényezőknek minősülnek a gyulladások, az alultápláltság, az abortusz, a sok szülés, a dohányzás, az orális fogamzásgátlók szedése. Olvasónk esetében tehát amennyiben az immunrendszer nincs legyengülve, ha nem szed fogamzásgátlókat és ha nem dohányzik, nincsenek gyulladásai a testében, akkor egy esetleges fertőzöttséggel biztosan meg fog tudni küzdeni a szervezete. Továbbá, az új partnerrel bátran beszéljen a félelmekről, az első randin nyugodtan mondja el, hogy tart a HPV-től, és védekezés nélkül semmire nem hajlandó, továbbá, hogyha komolyabbra fordulna a dolog, akkor nemi beteg szűrésre menjenek el együtt, hiszen egy gombásodást is kiszúrhatnak, ami kellemetlen tünetekkel járhat mindkettejüknél.
Magyarországon sajnos nem divat egymástól nemi beteg szűrést kérni, pedig minden olyan induló monogám kapcsolatban kellene, ahol nem áll szándékukban védekezni, és esetleg babát is terveznek.
Szexuálterapeuta szerzőnk korábbi cikkeit ide kattintva olvashatod el.
Kiemelt kép: 24.hu/Besenyei Violetta