Élet-Stílus

Nem gondolná, milyen hatással van a testre a kevés alvás

Ha az ember sokat és jól alszik, boldogabb és egészségesebb. Ez szinte alapvetés, de nem mindenki tudja pontosan, hogy mit is nyerünk a jó és rendszeres alvással. Ezért megnéztük, mi történik akkor, ha hiányzik a megfelelő mennyiségű, vagy rendszerű alvás. Az eredmény nem bíztató.

Az alváshiány és az alvásproblémák hatásai sokfélék lehetnek, az egyszerű fáradtságtól az egészen szokatlan következményekig. Nézzünk meg néhányat.

A kevés alvás lelassít

Az alvásnak nem csak a test regenerációjában van nagy szerepe, de az agy frissességéhez is nagyon fontos. Az alvás hiánya, amelyekhez végső soron az alvásproblémák vezetnek, nagyon károsan hatnak a kognitív folyamatainkra.

Maga az alváshiány károsan hat a figyelemre, lassítja a reakcióidőnket, csökkenti a koncentrációt, de befolyásolja a vitakészségünket és a problémamegoldó képességünket is. Ez pedig oda vezet, hogy a tanulásban is akadályozva leszünk, aminek viszont nem csak az iskolapadban, hanem az élet minden területén fontos szerepe van.

Az alvásciklus néhány része fontos szerepet játszik az emlékek megszilárdításában is, így ha nem alszunk eleget, kevésbé fogunk emlékezni is arra, hogy mi történt velünk előző nap.

Az alváshiány járulékos betegségekhez vezet

Az alváshiány többnyire nem jár egyedül. A kevés alvásnak fontos szerepe van a szívbetegségek, a szív- és érrendszeri rendellenességek, a magas vérnyomás, a sztrók és a cukorbetegség kialakulásában is. Az inszomniában szenvedők kilencven százalékának van valamilyen más típusú betegsége is, ami az alvásproblémához köthető.

Depresszió, szorongás és az alvászavar között szoros összefüggés lehet

A sokáig tartó alváshiánynak pedig a depresszió kialakulásában is szerepe lehet. 2005-ben készült az Egyesült Államokban egy átfogó felmérés arról, hogyan alszanak az amerikaiak. Ebből kiderül, hogy a depresszióval és szorongással küzdők nagy része hat óránál kevesebbet alszik.

A gyakori szorongás alvásproblémákhoz vezethet, mert lefekvéskor nem tudunk kikapcsolni, emiatt nehezen alszunk el, vagy ha el is tudunk aludni, az alvás nem pihentető, éjszaka megébredünk és nehezen alszunk vissza. Az inszomnia lehet a szezonális affektív zavar, vagy akár a depresszió egyik tünete is, ezért fontos, hogy az alvásproblémánkat ne hagyjuk kezeletlenül.

Az alvásproblémák miatt rosszabb lehet a bőrünk

Ha az emberi test nem jut elég alváshoz, több kortizolt, vagyis stresszhormont termel. A kortizol nagy mennyiségben képes lebontani a bőr feszességéhez szükséges kollagént és proteint, így a bőrünk megereszkedett, puffadt lehet.

A libidó hiánya is következmény lehet

Ez is egy meglepő következménye a kevés alvásnak, de az alváshiányos és alvásproblémákkal küzdő nők és férfiak közül sokan panaszkodnak alacsony libidóra, és arra, hogy nem vágynak a szexre. Persze ehhez annak is köze van, hogy az alváshiány feszültté teszi az embereket, ami a párkapcsolatokra sincs jó hatással. De nem csak az lehet az ok: az apnoés alvásproblémában szenvedő férfiaknak kutatások szerint kisebb a tesztoszteronszintje is, mint a jól alvó társaiknak.

A kevés alvás több balesetet jelent

Az elmúlt pár évben kifejezetten sok nagy baleset történt az alváshiány miatt. Az Exxon Valdez olajfúrótorony szivárgásától a csernobili atomkatasztrófáig sok híres balesetben játszott szerepet az alváshiány.

De a hétköznapi életre sokkal nagyobb hatással van, hogy az alváshiány hihetetlenül veszélyessé teszi a közlekedést. Az alvásproblémák, vagy az alváshiány csak az Egyesült Államokban százezer balesetért és majdnem 1600 halálesetért tehető közvetlenül felelőssé a közúti közlekedésben. És ez nem is csak az idősekre igaz, leginkább a 25 év körüliekre veszélyes a kialvatlan közlekedés.

Szponzorált tartalom

A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik