Három hónapon belül indulnak a klinikai kísérletek, amelyek remélhetőleg igazolják az emberi sejttenyészetekben már sikerrel vizsgázott gyógyszer eredményességét – értesült a Ynet, a Jediót Ahronót című újság honlapja hétfőn.
Az új megközelítés a vírus DNS-ét sok példányban viszi át a hordozó sejtbe, és ezzel aktivizálja a sejtek önpusztító mechanizmusát. A kutatók olyan peptideket fejlesztettek ki, amelyek stimulálják ezt a folyamatot.
A kikísérletezett peptidek más létező gyógyszerekkel kombinálva ígéretes eredményeket mutattak a HIV-vírussal megfertőzött sejttenyészetekben: kéthetes kezelés után nem lehetett fertőzött sejteket találni, amiből arra következtettek, hogy nem csak a fertőzés szűnt meg, hanem a fertőzött sejtek is elpusztultak.
Eredményeiket az AIDS Research and Therapy című újságban tették közzé, de a tudósok egy része szerint felfedezésük nem tekinthető jelentős előrelépésnek.
Ez ezúttal érdekes áttörésnek ígérkezik. Kifejezetten drámai fejlemény, ha egyszer elérte a klinikai kísérletek szintjét
– mondta viszont a Ynetnek Jichák Lévy, az izraeli AIDS munkacsoport 28 éve HIV-pozitív ügyvezető igazgatója.