Az orrdugulás egyesek szerint csak a nátha kellemetlen velejárója, ám a szakemberek tudják, hogy ha nem figyelünk oda rá, komolyabb problémát is okozhat. A megoldás sem túl bonyolult, csak gondoljuk át okosan, mit teszünk, mert egyes, jónak gondolt módszerekkel még árthatunk is magunknak.
Mi is okozza, hogy csöpög és bedugul az orrunk? Szaglószervünk belsejét vékony, érzékeny hámréteg burkolja, amely a náthát okozó rhinovírusok hatására megduzzad, és fokozottan váladékozni kezd. A levegő útja itt elzáródik, ezért hangunk megváltozik és a szánkon keresztül kezdünk el lélegezni. Így a belégzett levegő azonban nem melegszik fel annyira és a szűrése sem lesz kielégítő, ami további problémákat okozhat a felső légutakban. Ráadásul szájüregünk is kiszárad, egyszóval érdemes inkább az orrjáratokat felszabadítani. Következzen hát a Házipatika öt jó tanácsa az orrdugulás elhárításához!
Próbálja ki a sósvizes öblítést!
A fiziológiás sóoldattal végzett orröblítés tisztító hatású, kismértékben enyhíti a nyálkahártyák duzzanatát. A letapadt váladékot viszont kíméletesen fellazítja, ezért remek kiegészítője akár az erősebb hatású orrcseppeknek, orrspray-knek is.
Párásítson!
A szoba levegőjének párásítása jó hatású, hiszen megelőzi az orr nyálkahártyájának újbóli kiszáradását például orrcsepp használata után.
A következő dolgokat pedig igyekezzen kerülni, ha jót akar orrának!
Inhalálás forró gőzzel
A forró gőzzel végzett inhalálás máskor hasznos lehet, ám az általa kiváltott vérbőség a nyálkahártyákban és azok megduzzadása most éppen pont ellentétes hatást vált ki.
Enyém, tiéd
A fogkefénket sem osztjuk meg mással, miért tennénk másként az orrcseppünkkel vagy az orrspray-nkkel? Az adagoló felszínére tapad kórokozók felülfertőződést okozhatnak, ezért legyen mindenkinek saját készítménye – így hatékony és higiénikus marad a használata!
Ha még több tippre kíváncsi, olvassa el a folytatást a Házipatika oldalán!
Önnek mi segít orrdugulás ellen? Ossza meg velünk a bevált praktikáit kommentben!