Élet-Stílus

Ecetmuslicák tudják a gyengéd érintés titkát

Amerikai kutatók az ecetmuslicák lárváinak cirógatásával tárták fel a gyengéd érintés molekuláris alapjait.

A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem (UCSF) kutatói azonosították az érintést közvetítő kulcsmolekulát ecetmuslica modellben. A gyengéd érintés érzékelése igen korán kifejlődik, és velünk marad egész életünkben az első anyai simogatástól életünk utolsó pillanatáig. Azt azonban, hogy miként zajlik az embernél és más élőlényeknél az érintés felfogásának folyamata, eddig nem ismerték pontosan.

Munkájukban az UCSF kutatói pontosan azonosították az idegsejtek egy bizonyos csoportját, amely felelős azért, hogy a gyengéd érintést tudassa az aggyal – legalábbis az ecetmuslica (Drosophila melanogaster, gyümölcslégy) esetében. Sikerült azonosítaniuk a – NOMPC jelű – fehérjét is, amely bőséggel megtalálható az idegvégződésekben, és úgy tűnik, hogy kritikus szerepet játszik az ecetmuslica érintésérzékelésében.

Kiderült, hogy e kulcsmolekula nélkül az ecetmuslica lárvája teljesen érzéketlenné vált a kísérletben alkalmazott gyengéd érintésre, a szempillával való cirógatásra. Ha ellenben a molekula visszakerült az érzéketlen neuronokba, azok visszanyerték képességüket a gyengéd érintés érzékelésére.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik