Az olimpiai nevezési határidő miatt nem lehetett tovább halogatni a döntést. Az MKKSZ vezetősége és Angyal Zoltán szövetségi kapitány a pár nélkül maradt a világbajnok Kozmann Györgyre, és edzőjére Ludasi Róbertre bízta a választást.
Kozmann és Kiss csak 1000 méteren áll rajthoz, C-2 500 méteren az Európa-bajnokságon a magyar csapat számára olimpiai kvótát szerzett és az elnökség döntése alapján korábban már tartalékként csapatba került Sáfrán Mihály és Sáfrán Mátyás indul a pekingi ötkarikás játékokon.
„Az azonnali sokkhatás miatt először minden lehetőségtől elzárkóztam – nyilatkozta a kajak-kenu szövetség honlapján Kozmann – Aztán elkezdtem azon gondolkodni, Kolo mit tett volna. Biztos vagyok abban, hogy tovább ment volna. Ennek is tisztelegve hajtok fejet ez előtt a kívánság előtt. Ezt a döntést tulajdonképpen sokan hoztuk meg: jómagam, edzőnk és Kolóhoz közel állók, barátok, de maga Kolo is benne van. Sokan bátorítottak, erőt adtak, támogattak.”
Nem a szakmai szempontok motiválták Kozmannt (MTI)
„A társam kiválasztásakor szakmai szempontok nem motiváltak, inkább az emberi oldal. El se tudnám képzelni, hogy ebben az állapotban most különféle duókat próbálgattunk volna. Olyan párt szerettem volna, akit Kolo is elfogadott volna, és tudom, hogy kedvelte is Tamást. Remélem, a felkészülés, az edzések is segítségemre lesznek a tragédia feldolgozásában, mert nagyon nehezen viselem. Sok mondanivalóm lenne Koló emlékére, de most nincs itt ennek az ideje, egyelőre nem tudok és nem is akarok erről beszélni – mondta Kozmann György.
Ludasi Róbert rövidesen Csepelen irányítja tovább a tréningeket, hiszen a párnak a lehetőségekhez képest össze kell csiszolódnia. Kiss Tamás 2005-ben C-1-ben a szegedi ifjúsági világbajnokságon indult először nagy nemzetközi versenyen, az idei első olimpiai válogatón pedig párosban második helyezést ért el Csabai Edvinnel, hosszú ideje készül a Ludasi-csoportban. Angyal Zoltán szövetségi kapitány szerint csendes, visszahúzódó, némiképp Kolonics Györgyhöz hasonló mentalitású.
„Nem vagyok túl jó állapotban, őszintén szólva nincs az a pillanat, amikor ne erre gondolnék – mondta Ludasi Róbert. – Borzasztó és kegyetlen dolog, hogy a tragédia után már szinte azonnal ezzel kellett foglalkozni, de szorított a nevezési határidő. Sokat beszéltem Gyurival, érveltem, többek között azzal, hogy Kolo miatt is el kell indulnunk, az emléke miatt, s remélhetőleg mindez segít a szörnyűség feldolgozásában. Magam sem tudom, honnan van erőm… Tamás elvállalta, de őt is fel kell készítenem lelkileg. Az utazásig Csepelen edzünk, csak a végén csatlakozunk a Szegeden lévő olimpiai kerethez.”
—-Újraélesztési tanfolyam a magyar olimpiai csapat számára—-
Ingyenes újraélesztési és elsősegély-nyújtási tanfolyamot ajánlott fel az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézet (ETI) és a Magyar Mentő- és Mentőtiszti Egyesület (MMME) a magyar olimpiai csapat orvosai és edzői számára. A képzésen résztvevők elsajátíthatják vagy felfrissíthetik a hirtelen szívmegállás utáni újraélesztéssel kapcsolatos legfontosabb ismereteket.
A tanfolyamon résztvevőket megismertetik az életjelenségek vizsgálatával, az újraélesztés folyamatával és az életmentő készülék, a félautomata defibrillátor használatával. A kétnapos, 10-12 órás képzésre az ETI oktatási centrumában kerülne sor, ahol modern technikával felszerelt termekben, valós élethelyzetben lehet gyakorolni és megtanulni az újraélesztés helyes technikáját. Az újraélesztéssel kapcsolatos továbbképzések szervezését végző intézet létszámkorlát nélkül, még a pekingi olimpia előtt várja a tanfolyam iránt érdeklődőket, akiknek képzését tízfős csoportokban, a kívánt időpontokban tudja lebonyolítani.
Az ETI és az MMME ezzel szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy elkerülhetőek legyenek a Kolonics György kétszeres olimpiai bajnok kenus halálához hasonló tragikus esetek és ilyen élethelyzetekben több ember életét sikerüljön megmenteni.
Vízvári László, az ETI főigazgatója elmondta, hogy külföldi tapasztalatok szerint hirtelen szívmegállás esetén 10 százalék az esély a túlélésre, de ha van a közelben az újraélesztésben képzett személy, akkor ezt 40-50 százalékra lehet felemelni.
Ezenkívül a Medtronic Hungária Kft. egy – a legmodernebbnek számító, amerikai gyártmányú, csaknem félmillió forint értékű – félautomata defibrillátort ajánlott fel a Magyar Olimpiai Bizottság számára. Ez annyiban különbözik a hagyományos készüléktől, hogy nemcsak orvosok és mentősök, hanem képzésen részt vett laikusok is használhatják, mert a berendezés hangutasításokat ad az újraélesztést végzőnek. Tóth Attila, az MMME elnöke szerint a félautomata defibrillátor szakszerű alkalmazásával a hirtelen szívmegállás utáni első öt percben 15-20 százalékkal több ember életét lehet megmenteni.
Az egészségügyi intézeteken kívüli hirtelen szívhalálok 90 százaléka kamrafibrilláció, amelyek esetében csak a defibrillátor használata ad esélyt a túlélésre.