Alapvetően az építési vállalkozások felkészültségét és referencia-képességét vizsgáló, emellett a pénzügyi, a jogi, a személyi és az adminisztrációs hátterüket is figyelembe vevő minősítő rendszert dolgozott ki a Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs (ÉMI) Kht. Az önkéntes minősítési rendszer kezdetben csak a lakásépítő cégekre lesz érvényes, ám később bármely építőipari tevékenységet folytató vállalkozásra kiterjesztik a feltételeket.
Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter sajtótájékoztatón elmondta: a rendszer szakmai alapjai és rendező elve EU-konform, ugyanakkor valamennyi részletében alkalmazkodik a magyarországi építőipari gyakorlatban alkalmazott fogalmak és jogosultságok rendszeréhez.
Borsi László, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) elnöke közölte: társadalmi igény van a kiváló minőségű lakásokra, így a minősítő rendszer alkalmazása a társaságok számára versenyelőnyt, míg a lakásvásárlók számára garanciát jelenthet. Utalt arra, hogy a tavalyi 15 éves csúcsot jelentő 44 ezer átadott új lakás után az idén várhatóan 40 ezer lakás készül el, és nem mindegy, hogy milyen minőségben.
Borsi László kifejtette: az OLÉH internetes honlapján hozzáférhető lesz a minősített cégek listája.
A minősítési tevékenységet eleinte csak a kht. végzi majd, ám a későbbiekben más társaságok is akkreditálhatják magukat, és végezhetik a lakásépítő társaságok minősítését.
Karikás György, az ÉMI Kht. vezérigazgatója a minősítés díjáról konkrétumot egyelőre nem tudott mondani, mert az függ a cég méretétől, a tevékenységi kör sokrétűségétől, ám azt az ÉMI mérnöki óradíjai határozzák majd meg.