Belföld

Milliókat könyveltek Gönczi Gábor cégének a háborús krízisalapból, de teljes a zűrzavar a támogatás körül

Benko Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI
Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad Gönczi Gábornak a TV2 stúdiójában 2023. december 20-án.
Benko Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI
Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad Gönczi Gábornak a TV2 stúdiójában 2023. december 20-án.
  • 55 millió forint támogatást ítéltek meg tavaly az ukrajnai orosz invázió miatt létrehozott krízisalapból a Gönczi Gábor és felesége tulajdonában álló vállalkozásnak.
  • Az Orbán Viktort nyíltan támogató híradós cégének a szabályok szerint igazolnia kellett volna, hogy milyen hátrány érte a szomszédban zajló harcok miatt, csakhogy a társaságot hónapokkal a háború kitörése után alapították.
  • Gönczi Gábor ugyanakkor állítja, nem kapott támogatást, csak hitelt igényelt, amit végül nem is vett fel, és fogalma sincs arról, miért sorolták be a 442 milliárdos orosz-ukrán háborús krízisalap támogatottjai közé.
  • A 24.hu kereste az illetékes minisztériumokat, ám válaszokat nem kaptunk. Helyette valaki jelzés nélkül átírta a Gönczi házaspár cégének támogatási adatait a nyilvántartásban, amelyben így most 9,8 millió forint szerepel a TV2 híradósának érdekeltsége mellett.

Több mint 55 millió forint vissza nem térítendő támogatást ítélt meg tavaly januárban a Nagy Márton vezette Gazdaságfejlesztési Minisztérium (mai nevén Nemzetgazdasági Minisztérium) a TV2 hírműsorát vezető Gönczi Gábor és felesége tulajdonában álló Rozmaring Garden Kft.-nek – derült ki az Európai Uniónak jelentett támogatási adatokból. Az ingatlan-bérbeadással foglalkozó vállalkozás adatlapja szerint az ukrajnai orosz invázió miatt bevezetett ideiglenes krízisalapból állt rendelkezésre az állami segítség.

Az Európai Bizottság adatbázisában közzétett támogatás érdekessége, hogy a Gönczi házaspár cége még nem is létezett a 2022. február 24-én kitört orosz-ukrán háború idején. A társaságot csak a harcok megindulása után három hónappal alapították meg, így váratlan gazdasági hátrány biztosan nem érhette a háború miatt. Holott az EU által jóváhagyott támogatási forma esetében a „támogatás odaítélése előtt a kedvezményezett vállalkozások kötelesek voltak nyilatkozatot tenni a háború okozta válság működésükre gyakorolt negatív ​​hatásáról.”

442 milliárdos ernyőprogram a háború gazdasági hatásainak enyhítésére

Az Európai Bizottság 2022. június 20-án sajtóközleményben jelentette be, hogy jóváhagyott egy 1,14 milliárd euró (442 milliárd forint) összköltségvetésű ernyőprogramot, amelynek célja az ukrajnai orosz invázió negatív gazdasági hatásai által érintett magyar vállalatok támogatása. A program keretei között támogatás nyújtható vissza nem térítendő támogatás, adókedvezmény, tőkejuttatás és kölcsönök formájában is. A támogatást ágazattól függetlenül bármely olyan vállalkozás igénybe veheti, melyet hátrányosan érintenek az ukrajnai orosz invázió negatív gazdasági hatásai, a pénzügyi szféra kivételével.

A támogatás részleteiről érdeklődve a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz és Gönczi Gáborhoz fordultunk kérdéseinkkel.

Bár a tárcának több levelet is küldtünk a témában az elmúlt hetekben, egyetlen kérdésünkre sem válaszoltak.

Viszont az első megkeresésünk után néhány nappal az Európai Bizottság magyar támogatási adatbázisában valaki jelzés nélkül átírta a Gönczi házaspár cégének támogatási adatait. 

Ivándi-Szabó Balázs / 24.hu Szijjártó Péter külügyminiszter és Gönczi Gábor a Fidesz-KDNP európai parlamenti választási eredményváróján a Bálnában 2019. május 26-án.
A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik