Belföld

Számháború: hány budapesti háziorvos praktizál, és közülük kik fognak ügyelni?

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu
Kevesebb mint egy héttel az új ügyeleti rendszer indulása előtt még arról is vita van, hogy hány alapellátó orvos praktizál a fővárosban. Pedig közülük kerülnek majd ki az ügyelő orvosok.

Október 1-jén, vagyis jövő kedden az eddig megszokotthoz képest eltérő rendben folytatja a működését Budapesten a háziorvosi ügyelet, amelyet ettől a naptól kezdve az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szervez majd. Ezzel befejeződik az ügyeleti rendszer tavaly februárban kezdődött országos átalakítása.

Ahogy több vármegyében, úgy Budapesten is viták kereszttüzében áll az átállás. A fővárosban Keczéry Attila, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) titkára, egyben a szervezet háziorvosi csoportjának vezetője – aki maga is praktizáló háziorvos Zuglóban – bírálta az új rendszert. A Népszavának a többi között azt mondta, hogy havonta 1350 betöltendő orvosi helyre kell szakembert találni az ügyeleti pontokra, ami azért gond, mert a főváros 906 felnőtt praxisából száz, a gyermekeket ellátó 297-ből pedig 28 betöltetlen. Keczéry szerint tehát

806 ténylegesen praktizáló felnőtt és 269 gyermek háziorvos van Budapesten – azaz összesen 1075 alapellátó orvos.

MOK, OMSZ, KSH, NEAK – mindenki más számot ismer

A mentőszolgálat még a Népszava-cikk megjelenésének napján rákontrázott a MOK-titkár számaira, azt állítva, hogy a fővárosban 1072 háziorvos praktizál, nem részletezve, hogy ez csak a felnőtt háziorvosok számát jelenti-e, vagy a gyermekorvosokkal együtt az összes alapellátó orvost. A számháborút bonyolítja, hogy Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója másfél héttel ezelőtt, az ügyeleti rendszert bemutató sajtótájékoztatón arra az újságírói kérdésre, miszerint hány háziorvosból állítják majd ki az ügyeleteket, azt mondta: nagyjából 860-ból.

Központi Statisztikai Hivatal pedig egy újabb számot közöl: 851 (ez a felnőtt és házi gyermekorvosok száma együttesen), ami elvileg a 2023. végi állapotot tükrözi.

Keczéry Attila lapunknak elmondta, mivel a MOK-nak kötelező tagság hiányában nincs adatbázisa, nyári szabadsága első hetében ő maga gyűjtötte ki a nyilvánosan elérhető kerületi adatokat, majd összeállított egy lajstromot. Nemcsak azt nézte meg, hány háziorvos praktizál Budapesten, hanem a rendelési idejüket is. Így jött ki a fent említett szám, valamint az, hogy hétfőtől csütörtökig délután 4 óra után – amikor az ügyeleti időszak kezdődik – a háziorvosok 95 százaléka rendel, de a kétharmaduk pénteken is fogad betegeket 16 óra után.

A számok tisztázására megkértük a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőt, hiszen a NEAK finanszírozza a háziorvosi praxisokat, az utaláshoz pedig tudniuk kell, hogy hány orvossal állnak kapcsolatban. A NEAK elvileg a legnaprakészebb adatbázissal rendelkezik, mert havonta összegyűjti országosan a háziorvosi szolgálatok számát, és egy bárki számára elérhető táblázatban közli a betöltetlen praxisokat is. Az alapkezelő lapunknak azt írta,

a szeptemberi adatok alapján 1195 háziorvosi (897 felnőtt és 298 házi gyermekorvosi szolgálat) szolgálat működik Budapesten, ebből a kinevezett, praxisjogot birtokló háziorvossal rendelkező (tehát nem betöltetlen) szolgálatok száma 1108.

Azt külön nem részletezték, hogy hány felnőtt és a gyermek háziorvos praktizál.

540 háziorvos kell október 1-jére

Kérdeztük a mentőszolgálatot is arról, hogy ők mi alapján számítják a háziorvosokat, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak. Az biztos, hogy az OMSZ szerint lesz elég budapesti háziorvos az ügyeletek kiállítására. Erről beszélt a szeptember 13-ai sajtótájékoztatón Takács Péter egészségügyi államtitkár is, de az OMSZ-nek a hétfői Népszava-cikkre küldött reakciójából is ez derült ki.

Az ügyeleti rendszerhez csatlakozó orvosok száma napról napra nő (a szeptember 20-ai állás szerint már 339 fő), így az ügyeleti sorok kiállíthatók

– írták, hozzátéve: azért van szükség minden háziorvos szerepvállalására, hogy az egy főre jutó terhelés a lehető legkisebb legyen. Azt is megjegyezték, hogy „az új rendszerben valamennyi ügyeleti ellátóhelyen biztosítottak lesznek a személyi és tárgyi feltételek a biztonságos és magas színvonalú betegellátáshoz.”

Keczéry Attila viszont az ATV-nek adott keddi interjújában azt mondta, ha azt vesszük, hogy egy orvos havonta maximum két ügyeletre kötelezhető, akkor október 1-jére minimum 540 ügyeletre kész orvosnak kell lennie ahhoz, hogy a rendszer el tudjon indulni.

Azt is hozzátette, hogy Zuglóban a hozzá eljutott jelzések szerint az új ügyeleti rendszer miatt húsz háziorvos készül otthagyni a praxisát.

Kapcsolódó
Takács Péter: Hihetetlen előrelépés lesz az új budapesti ügyeleti rendszer
Három speciális gyermekügyelet lesz a fővárosban. Eddig 261 budapesti háziorvos jelentkezett ügyelni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik