Belföld

Hízik a Szuverenitásvédelmi Hivatal büdzséje: milliárdos irodabérlés, 14 fős elnöki titkárság, elektromos kisteherautó

Mohos Márton / 24.hu
Lánczi Tamás
Mohos Márton / 24.hu
Lánczi Tamás

Kisgömböcként hízik az év elején alakult Szuverenitásvédelmi Hivatal büdzséje és létszáma. Májusban még „csak” 4,1 milliárd forint volt az éves költségvetési előirányzata (amivel már akkor megelőzték az Alkotmánybíróságot), most már a Gazdasági Versenyhivatalt is lekörözték, mivel a Magyar Államkincstár adatai szerint több mint 6 milliárd forintra emelték időközben a szervezet büdzséjét.

Március 31-én még csak 26 foglalkoztatottja volt a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak, a legfrissebb adatközlésük szerint viszont már 101-en dolgoznak ott.

Ebből

  • 14-en Lánczi Tamás elnöki titkárságán,
  • 14-en a főtitkárságon,
  • 6-an a sajtóirodán,
  • 22-en a közkapcsolati igazgatóságon,
  • 23-an az elemzési igazgatóságon,
  • 11-en a vizsgálati igazgatóságon,
  • 6-an a kutatóintézetben,
  • 2-en pedig a biztonsági irodán dolgoznak.

A februárban alakult szervezet 394 millió forintot fizetett ki illetményekre, munkabérekre, de ebből azt nem lehet visszaszámolni, hogy átlagosan mennyit kapnak havonta a munkavállalók, hiszen létszámuk folyamatosan nő.

A hivatal honlapjára felkerült az augusztus végéig megkötött szerződéseik listája is. Ebből kiderült, hogy a Sánc utcai házat a Gellérthegyen – ahol Lánczi irodája is van – 60,7 millió forintért bérlik, emellett 35,7 millió forintért a Pozsonyi úton is bérelnek ingatlant az MNV Zrt.-től. Mindezek mellett

1 milliárd 42 millió forintot fizetnek bérleti szerződés gyanánt négy évre az R70 néven emlegetett úti Rákóczi úti irodaház használatáért

(az nem derül ki, hogy hány négyzetmétert bérel ott a hivatal).

Jogi tanácsadásra 57 millió forintot fizetnek, 9,1 millió forint jogi képviseletre, 8,4 millió forintot jogi feladatok ellátására ment el. A nagynak tűnő sajtóstáb ellenére is 1,6 millió forintot költöttek sajtófigyelésre és 2,5 millió forintot nemzetközi sajtófigyelői szolgáltatások ellátására.

Közel ötmillió forintot elektromos kisteherautó bérlésére fordítottak,

televíziók és kiegészítők beszerzésére 2,7 millió ment és „breaking news szolgáltatásra” is költöttek 381 ezer forintot. A munka- és tűzvédelmi feladatok ellátása is 6 millióba került.

Mint ismert, a Szuverenitásvédelmi Hivatalt orosz mintára, a „külföldi befolyásszerzési kísérletek” megakadályozására hozták létre a kormánypártok. A hivatal többek között a korrupcióellenes civil szervezet, a Transparency International ellen indított eljárást, amelynek Lánczi augusztus végén egyértelmű üzenetet küldött azzal, hogy „a játéknak mostantól vége”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik