Az IDEA Intézet április végén és május elején elvégzett felmérése szerint ha május elején országgyűlési választásokat tartottak volna Magyarországon csak három párt jutott volna a magyar parlamentbe:
- a Fidesz-KDNP,
- a Magyar Péter-féle Tisztesség és Szabadság Párt, illetve
- a Demokratikus Koalíció.
A kormánypártokra a felnőtt népesség tagjainak kicsivel több mint negyede szavazott volna (27%), ez egy hónap elején tartott országgyűlési választáson 39 százalékos szavazati arányt jelentett volna a biztos szavazó, pártot választani tudók között.
A felnőttek 15, a biztos szavazó, pártot választani tudók 21 százaléka adta volna szavazatát egy „most vasárnapi” országgyűlési választáson Magyar Péter pártjára. A Demokratikus Koalíció támogatottsága a teljes népességben 11%, a biztos szavazók körében pedig 15 százalék. A Momentum és a Mi Hazánk egy május elején tartott választáson nem érte volna el az 5 százalékos választási küszöböt és az MKKP támogatottsága is hosszabb idő után a parlamenti bejutási küszöb alá esett.
Június 9-én azonban nem országgyűlési, hanem európai parlamenti és önkormányzati választásokat tartanak majd hazánkban, a vizsgálat eredményei pedig azt mutatják, hogy a népesség választási hajlandósága május elején meglehetősen magas volt, lényegesen magasabb annál, mint amilyen az EP-választásokon a korábbi években megszokottá vált.
Az IDEA Intézet eredményei szerint, ha az európai parlamenti választásra május elején került volna sor, a szavazatok 40 százalékát a Fidesz-KDNP szerezte volna meg, míg a választáson résztvevők 21 százaléka a Tisza pártot, 17 százalékuk pedig a DK-MSZP-Párbeszéd közös listáját támogatta volna. Egy hónappal a választások előtt, e pártokon kívül, csak az MKKP európai parlamenti támogatottsága érte volna el még éppen az 5 százalékot (az adatfelvétel május 4-én zárult, aznap jelentette be Jakab Péter, hogy A Nép Pártján Mozgalom nem tudott listát állítani, így a párt még szerepelt a listák felsorolásában).