Jogosulatlanul használt fel 62 millió forint állami normatívát a Balog Zoltán egyházkerületéhez tartozó Kiskunhalasi Református Egyházközség – írja a Népszava.
A 2012-2020 között kifizetett lelkészi javadalomból nem lett levonva, nem lett megfizetve 5.277.558,- Ft személyi jövedelemadó. 2012-2020 között jogosulatlan normatíva-felhasználás 62.228.310,- Ft volt
– idézi a birtokába került 2021-es könyvvizsgálati jelentést a lap. A Kiskunhalasi Református Egyházközség
nem biztosította a beszámolók megbízhatóságát, szabályszerű könyvvezetéssel történő alátámasztását, valamint a kapott támogatásokkal való elszámoltathatóság feltételeit.
A könyvvizsgálat azért készült, mert az Állami Számvevőszék (ÁSZ) korábban nem érezte magát illetékesnek, hogy kivizsgálja a bejelentést, amely szerint az egyházközség a kiskunhalasi gimnázium működésére kapott támogatásokat részben saját működésére használta fel,
így az iskola működéséhez szükséges beruházások hiúsultak meg.
Végül a Zsinati Oktatási Iroda korábbi vezetője rendelte meg a könyvvizsgálói jelentést az egyházközség 2012 és 2020 közötti gazdálkodásáról, majd azt átküldte a zsinat elnökének (Balog Zoltánnak) és jogtanácsosának, mert a jelentésben leírtak alapján úgy érzékelte, nekik van tennivalójuk. (A vizsgálat szerint lelkészi fizetésre, rezsire ment a pénzből, az elmúlt években az egyházközösség saját „perselypénzből” és egyházfenntartó járulékból származó saját bevétele nem érte el a 6 millió forintot.) Azt, hogy a könyvvizsgálói jelentés után tettek-e bármit, nem tudni. Az irodát átszervezték. A lapnak a református egyházközség akkori elnök-lelkésze nem reagált.
Tavaly Novák Katalin államfő kimagasló tevékenységéért Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést adományozott Bödecs Pálnak. Az elismerést Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettestől vette át augusztus 20-án.
A Népszava kereste a kiskunhalasi református gimnázium volt vezetőjét is. Az ő megbízatása két éve lejárt, és 85 százalékos belső támogatottsága ellenére nem engedték, hogy pályázzon. Varga Judit nem akart nyilatkozni, de a Magyar Református Nevelés című kiadványban az iskola eredményeiről szóló cikkében így emlékezett vissza: az akkori elnök-lelkész és közte súlyos konfliktus alakult ki, „amely a gimnázium, illetőleg az oktatás gazdasági hátterének különböző megítélésén alapult”.