Arról igyekszik meggyőzni Giorgia Meloni olasz miniszterelnök Orbán Viktort, hogy álljon el Ukrajna uniós támogatásának vétójától és javítson a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökhöz fűződő kapcsolatán. Cserébe utat nyitna a Fidesz előtt az általa vezetett Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsaládba – írja a Bloomberg.
Meloni arra is rá akarja venni Orbánt, hogy változtasson az álláspontján Ukrajna EU-csatlakozása ügyében. A lapnak névtelenül nyilatkozó, az ügyet ismerő források szerint ezek lennének az ECR-hez való csatlakozás feltételei. A kérdésről már több szinten is zajlottak megbeszélések, döntés azonban még nem született – olvasható a cikkben.
A Fidesz 2021-ben lépett ki az Európai Néppártból, azóta egyik frakciónak sem tagja. Az ECR-nek tagja Meloni pártja, az Olaszország Fivérei és a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) is.
A lap megkeresésére Orbán sajtófőnöke nem reagált, Meloni hivatala pedig elutasította a válaszadást.
A magyar miniszterelnök a Parlamentben korábban arról beszélt, hogy Ukrajna uniós csatlakozása a kormány álláspontja szerint beláthatatlan következményekkel járna és nem szolgálná sem az EU, sem hazánk érdekeit. – Nem volt még példa arra, hogy az EU úgy kezdjen meg tárgyalásokat egy országgal, hogy az háborúban áll, és nem lehet tudni, milyenek lesznek Ukrajna határai, hogy a megszállt területek is belépnek-e az EU-ba – sorolta Orbán a további kifogásait, és hogy mivel nem tudni, mekkora Ukrajna területe, azt sem tudni, hogyan számolnák ki az agrártámogatásokat egy feltételezett csatlakozás esetén. Beszélt arról is, hogy az ukrán kormány gyakorlatilag felszámolta a vélemény- és sajtószabadságot, és bár a kormány szerint ez háborús helyzetben elfogadható, nem nevettethetjük ki magunkat azzal, hogy azt mondjuk, szabad az ukrán sajtó.
Az Ukrajnának szánt ötven milliárd eurós támogatás tavalyi megszavazását Orbán Viktor megvétózta, ám egyes hírek szerint a magyar kormány jelezte, egy feltétellel megszavazhatják azt. A Politico úgy tudja, ha az összeget nem egyben, hanem négy évre lebontva folyósítanák, Magyarország támogatni tudná a javaslatot. A lap arról is írt, hogy a következő EU-csúcsot február elsején rendezik, így elképzelhető, hogy az uniós vezetők fokozott nyomást gyakorolnak Orbánra annak érdekében, hogy megszavazza a támogatást.
A magyar kormány szeretné azt is elérni, hogy plusz két évig legyen lehetőség teljesíteni a helyreállítási programban vállalt célokat úgy, hogy a pénzek ne vesszenek el.