A hvg.hu-nak Mráz Attila, a TASZ választási monitoring programjának koordinátora azt mondta, a Nemzeti Választási Iroda honlapja jelenleg csak csökkentett módban, adattartalommal érhető el, ami gátja a jogorvoslatnak a választási eljárásban. A választás óta lebutított verzióban működő oldalról alapvető információk hiányoznak, a választók azt sem tudják, panaszukat hova juttassák el.
NVI elnöke szerint viszont csak a hét vége felé lesz elérhető. Gond az is, hogy nem érhetők el a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) korábbi iránymutatásai, határozatai. Ezek szolgáltatnák az esetjogot, amely alapján el lehetne dönteni, érdemes-e, ha igen, milyen hivatkozással kifogást benyújtani.
de a honlap azMráz Attila aggályosnak nevezte azt is, hogy az NVI elutasította közérdekű adatigénylésüket, amelyben az egyes választókörzetekben az elmúlt években lakcímet létesítők számára kérdeztek rá. Ezt azzal magyarázták, hogy a központi névjegyzék adatait nem tárolják ilyen részletességgel. Így viszont nem érhetők tetten a tömeges bejelentkezésből adódó, egyes szavazókörök, vagy körzetek eredményét is befolyásoló esetek.
A TASZ választási jogsegély vonalához eddig 420 panasz futott be. A panasz benyújtásán túl „az égvilágon semmit” nem lehet tenni, a szavazás titkossága miatt utólag nem lehet rekonstruálni, bizonyítani, ha valaki önhibáján kívül például tévesen szavazott.
Ugyanígy tehetetlen az, aki a szavazás napján mozgóurnát kért, de nem kapott, vagy aki külföldön akart szavazni, de későn kapta meg a választási levélcsomagot, ők is csak a jogsértés megállapítását kaphatják elégtételként.
A TASZ dolgozik azon, hogy később legalább polgári peres következménye lehessen, ha valaki hasonló módon, rajta kívül álló okok miatt esett el szavazati jogától.