A Heti Válasznak Kovách Imre egyetemi tanár, a Társadalmi Integráció című kötet szerkesztője azt mondja, hogy az Orbán-kormány népszerűségét a tábor anyagi biztonsága alapozza meg. Az uniós és állami pénzek szétosztásával a holdudvar épül, ám a fejlődés lassul.
A demokratikus országokban a hatalmat gyakorlók a gazdaság működését zömmel a törvényhozás segítségével kontrollálják. Magyarországon viszont a fejlesztési források szokatlanul nagy arányban kerülnek az államon keresztül a gazdaságba. A projektek révén felosztott összeg ráadásul egyre növekszik a GDP-hez és az államháztartáshoz, a jóléti kiadásokhoz viszonyítva.
Az egyetemi tanár szerint túlzott leegyszerűsítés azt mondani, hogy Magyarország projektország, de az uniós pályázatok túlzott beépítése a rendszerbe akkor sem egészséges, ha a célok között nem szerepel a klientúraépítés. Más országokban sokkal nagyobb a piac szerepe, erősebb a köz kontrollja. Például Hollandiában nagyobb az esélye annak, hogy az nyer, aki a legjobb ajánlatot teszi egy útépítésre, mint nálunk.
Közpénztől a közmunkáig
A kutatás eredményei alapján létrejött egy új egyenlőtlenség modell, amelyről most Kovách Imre azt mondja, hogy a politikai stabilitásának, Orbán
ciklusokon keresztül hatalmon maradásának ára van: a társadalmi egyenlőtlenségek befagyasztása, aminek következménye például, hogy aki szegény, az is marad.
A közmunka – mivel többet ad a segélynél – elviselhetőbbé teszi ezt az állapotot, de a hatalomnak is minden korábbinál kiszolgáltatottabbá tesz. Az így létrejött politikai stabilitás alapérdeke az elitnek, a felső- és középosztálynak.
Ők a stabilitást nagyobb értéknek tartják, mint az igazságosságot vagy az egyenlőséget. (…) Ma egy vezér tudja igazán integrálni a táborát, és ő Orbán Viktor. A Fidesz egy elképzelt közösséghez való tartozás élményét adja azoknak az embereknek, akik nem akarták azt, ami 90 előtt volt, de a 90 utáni világban sem találják a helyüket.
A Magyar Tudományos Akadémia szociológiai intézetének új kötete szerint az Orbán-modell fontos újítása az is, hogy a politika hat a társadalomra és nem fordítva. Kovách Imre szerint a szegénység és a leszakadás nemhogy csökkent volna, de még nőtt is 2015-ig, vizsgálataik lezárásáig. Kovách Imre már néhány éve is arról beszélt, hogy a legbefolyásosabb, leggazdagabb társadalmi rétegben bekövetkezett változás hátterében Magyarországon nem a gazdasági teljesítmény játszotta a főszerepet, hanem a politikához való viszony.
Kiemelt kép: MTI/Kovács Tamás