Miért mondott le Botka László?
Miért most mondott le?
Mert miután a párttársaihoz köthető emberek a nyilvánosságban is elkezdték bírálni, meggyőzően érvelhet azzal: a sajátjai árulták el.
Mi volt a stratégia, amit Botka elképzelt?
Hogy az MSZP vezetésével, égisze alatt jön létre egy baloldali szövetség.
Logikus. Mi ezzel a baj?
Ezen csak kellő erővel változtathatott volna, ennek az erőnek azonban nem volt a birtokában, és az idő múlásával még vesztett is az erejéből. Azt gondolta, leválaszthatja a Demokratikus Koalíciót elnökéről, Gyurcsány Ferencről, ami fogalmi képtelenség, de azt nem merte mondani, hogy a DK-tól nem akar semmit. A kisebb baloldali-liberális pártok bevonására is legfeljebb akkor lett volna esélye, ha alapvetően megváltoztatja az MSZP-t. Ehhez biztosan nem volt elég ideje, és nem kapott elég támogatást sem. Elkezdett ugyan párton belüli árulókról és kollaboránsokról beszélni, de aztán ebből is visszatáncolt. Ragaszkodott viszont a közös listához, miközben az egyébként is alig mérhető pártok (Együtt, Párbeszéd, Liberálisok) harmadvonalából talált csak magának szövetségeseket.
Egyáltalán miért ment bele ebbe az egészbe Botka azután, hogy korábban többször elutasította a miniszterelnök-jelöltséget?
Erre nagyon nehéz válaszolni, hiszen Botkát fél évvel a bejelentkezése előtt leváltották az MSZP-választmány éléről – ez alapján tudnia kellett, hogy nincs híján párton belüli ellenfeleknek.
Tényleg elárulták Botkát a párttársai?
De az is tény, hogy Botka semmilyen bizonyítékkal vagy konkrétummal nem állt elő arról, hogy kiket és mivel vett meg pártjából a Fidesz. Ennek alátámasztására pedig a szóbeszédek nem elegendők. Az biztos, hogy a szegedi polgármester kapott baráti tüzet is – de nem pusztán abba halt bele, maga is nagyon súlyos hibákat követett el.
Mi volt az utolsó csepp a pohárban?
Az, hogy Lattmann Tamás és Tarjányi Péter elkezdte körbejárni a médiát azzal, hogy Botka színrelépése egy körvonalazódó együttműködést akadályozott meg az ellenzéki pártok között, azaz ő a baloldal sírásója. Ezt a véleményt az MSZP-n belül is többen osztották.
Így volt?
Ebben a formában biztosan nem. Az tény, hogy az MSZP vezetői 2016 nyarától kívülről érkező miniszterelnök-jelöltet kerestek, és a nemzetbiztonsági bizottságot elnöklő (Botka által leárulózott) Molnár Zsolt javaslatára Lattmannal tárgyaltak erről. Megállapodás azonban nem volt, és legalábbis kérdéses, hogy egy számottevő politikai tapasztalat nélküli nemzetközi jogász képes lett volna-e egyesíteni a széttöredezett ellenzéket – annak a valószínűsége pedig, hogy győzelemre is vezeti, a nullával lett volna egyenlő.
Mi következik most?
Gyurcsány dörzsölheti a markát?
Igen. Ha nem lesz közös miniszterelnök-jelölt (márpedig ki vállalkozna erre a szerepre most ép ésszel?), könnyen előállhat az a helyzet, mint a 2014-es EP-választáson, amikor a Gyurcsány vezette DK-lista kis híján befogta a Szanyi Tiborral induló szocialistákét. A DK az egyéni körzetekről szóló alkudozásban is sokkal többet követelhet magának, mint négy évvel ezelőtt, és még az is elképzelhető, hogy a két párt erősorrendje megfordul. De legalább ennyire örülhet a Jobbik, amely a Fidesz kihívójaként emlegetheti magát, és az LMP is, amely épp a Botka által hangoztatott érvekre alapozva próbál szavazókat szerezni a baloldaltól.
A szocialisták ezek szerint miniszterelnök-jelöltet sem neveznek meg?
A párton belülről biztosan nem. Molnár Gyula ugyan utalt arra, hogy egy minden ellenzéki párt számára elfogadható közös jelöltet szeretnének (olyat, mint amilyen Majtényi László volt az államfői posztra), nevet – aligha véletlenül – nem említett. Azt is mondta, hogy más pártok vezetői között sem lát szóba jöhető aspiránst. Ugyanakkor vannak olyan szocialisták, akik szerint akár a párbeszédes Karácsony Gergely, akár az LMP-s Szél Bernadett támogatható lenne – más kérdés, hogy az MSZP listája milyen eredményt érne el akkor, ha egy másik listavezetőt ajánlanának választóik figyelmébe.
Az MSZP-ben akkor most teljes a letargia?
Molnár Gyula pártelnök azt mondta, aki Botka lemondásának hírére pezsgőt bont, az nem barátja a szocialistáknak, és nem ellenfele az Orbán-kormánynak. Mégis biztosan állíthatjuk, hogy néhány pezsgő kinyílt a szocialistáknál: vannak, akik úgy érezték, főleg a fővárosban, hogy már rég meg kellett volna állapodni Gyurcsányékkal az egyéni körzetekről, és beindítani a kampányt. De az is kétségtelen, hogy az MSZP Botka (és szövetségesei) lemondásával végzetesen meggyengülhet, az önálló léte kerülhet veszélybe.
Kiemelt kép: MTI/Komka Péter