A Hanoiban tárgyaló Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn jelentette be, hogy Magyarország kórházat épít Vietnamban. A beruházásról a két ország vezetői megállapodást is aláírtak, a ceremónián azonban nem hangzott el utalás arra, hogy az 500 ágyas onkológiai kórház nem új projekt. A rákkórház építése nyolc éve húzódik, és eddig meglehetően kudarcosan alakult.
A vietnami vezetéssel 2009-ben az akkori miniszterelnök, Bajnai Gordon állapodott meg a segélyhitelből finanszírozott egészségügyi intézményről.
A segélyhiteleket nem önzetlen támogatásként adják az Európai Unió országai, hanem saját exportjuk fellendítésére. A hitelező országok a jótékonykodás mellett cégeik számára teremtenek új piacokat. A konstrukció a fogadóországnak is jó, mert az olcsó és hosszú távú kölcsönök egy részét nem kell visszafizetniük.
A nyolc éve indított, 60 millió eurós, azaz csaknem 20 milliárd forintos hitelmegállapodás azonban eddig nem hozott sok hasznot sem a magyar, sem a vietnami félnek, jóllehet az előző Orbán-kormány idején már pályázatot is nyert egy cég a Can Tho városában tervezett beruházás teljes körű lebonyolítására. Ám a pályázatot érvénytelenítették, ezzel az ügy évekre le is került a napirendről.
Az 1,2 millió lakosú város ugyanis a Mekong deltájában, erősen mocsaras vidéken fekszik. A kórházat is cölöpökre kellett volna építeni, de egy számítási hiba miatt már a munkák megkezdése előtt valószínűsíthető volt, hogy az alapok nem bírták volna a terhelést, és belesüllyedtek volna a talajba.
A pályázat indítása körül is volt jó néhány furcsaság. A beruházás mérete és nemzetközi jelentősége ellenére kizárólag a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara internetes oldalán közöltek a tenderről egy rövid közleményt. A felhívásban az állt, hogy a Vietnam Public Procurement Review Magazine-ban „kifejezetten és csak magyar vállalkozások számára nyitott pályázat” jelent meg egy Can Tho-i 500 ágyas onkológiai kórház építésére.
A szinte titokban indított tenderen így végül csak két magyar cégcsoport vett részt. 2012 szeptemberében, éppen öt éve a Novotrading Medical Kft. és a KÉSZ Csoport konzorciuma nyerte el a generálkivitelezés lehetőségét.
Információink szerint a vietnami vezetés a pályázat leállítása ellenére sem tett le a beruházásról, és határozottan támogatta a projekt megújítását.
Can Tho egyébként csakugyan nehéz terep a külföldi építők számára. 2007-ben itt történt Vietnam egyik legnagyobb műszaki katasztrófája: a Hau folyón átívelő új híd az építése közben összeomlott, és maga alá temetett több mint 50 embert.
Kiemelt kép: MTI/EPA/Luong Thai Linh