Paczolay Péternek, az Alkotmánybíróság elnökének megbízatása tegnap lejárt. Utódjául az Alkotmánybíróság tagjai közül Kövér László házelnök Lenkovics Barnabást javasolta. Megválasztásához 132 igen szavazat kellett. Éppen annyit kapott, így mostantól ő hangolja össze a testület tevékenységét, ő dönt az alkotmánybírósági ülések napirendjéről, az elbírálandó ügyek ütemezéséről, a teljes ülés szavazategyenlősége esetén az ő voksa dönt. Az elnök elrendelheti egy ügy soron kívüli vagy gyorsított eljárásban történő intézését, de meg is hosszabbíthatja a tervezet elkészítésének határidejét.
Rakamazról az Ab tetejére
Lenkovics Barnabás Rakamazon született 1950. július 26-án. A nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnáziumban érettségizett. 1969-től az Eötvös Loránd Tudományegyetem Jogtudományi Karán tanult. 1974-ben szerzett jogi diplomát, majd az egyetemi polgári jogi tanszékén gyakornokoskodott. 1976-ban tanársegéd, 1983-ban adjunktus, 1992-ben docens, 2000-ben egyetemi tanár lett. Az Országgyűlés Gönczöl Katalin utódjaként (Mádl Ferenc javaslatára) 2001-ben megválasztotta az állampolgári jogok országgyűlési biztosává, majd 2007 márciusában alkotmánybíróvá. A testület elnökévé 2014. december 1-jén választotta meg (Kövér László javaslatára) a kétharmad 2015. február 25-i hatállyal. Megbízatása 2016. április 21-ig szól.
Fotó: MTI/Kovács Attila
Az alkotmányosság védelme miatt vállalta
Lenkovics Barnabás megválasztása után azt mondta, örül, hogy sikeres volt a parlamenti szavazás, hiszen 2006-2010 között többször tapasztalta, hogy valaki nem kapta meg a kétharmados támogatást, amit méltatlannak, megalázónak tartott. Ő is számolt ezzel „a politika természetét” ismerve. Mint mondta: a személye és az intézmény iránti bizalom jeleként értékelné, ha csökkennének az Alkotmánybíróság működését érintő korlátozások. Azt ígérte, ennek részleteiről hivatalba lépése után beszél, de úgy vélte: a felülvizsgálat nemzetközileg jó fényt vetne Magyarországra és az Ab-re is.
Kövér már lepattintotta
Az őt jelölő Kövér László a Hír TV-ben közölte, hogy nem ért egyet az Alkotmánybíróság jogkörének bővítésével. Az Országgyűlés elnöke arra reagált, hogy Lenkovics Barnabás mellett Stumpf István alkotmánybíró a 2010-ben elvett jogkörök visszaadását szorgalmazta, majd Gulyás Gergely, az Országgyűlés fideszes alelnöke is megfontolásra érdemesnek tartotta a javaslatot. „Én ezzel nem értek egyet, de ez nem jelenti azt, hogy ha ez napirendre kerül – akár belső politikai vitákban az elnökségben vagy szélesebb körben, akár törvényjavaslat formájában –, akkor okvetlenül ez ellen fogok szavazni. Általában ilyen kérdésekben úgy szoktam szavazni, ahogy a többség dönt” – mondta Kövér László a Hír Televízió műsorában.
Újabb ellensúlyt vesztett az Orbán-kormány
Korábban az ellenzék úgy vélte: Lenkovics Barnabás alkotmányosságra vonatkozó elvei miatt alkalmatlan a posztra, hiszen ő maga is utat engedett az Ab jogköreinek csorbításának, alkotmánybíróként úgy vélekedett, az Ab szerepének csorbítása indokolt, mert “a jelentősen megváltozott történelmi körülmények a törvényhozás, a kormányzás, sőt a jogállam működését bénítaná meg”. A Bloomberg Lenkovics megválasztását úgy értékelte, hogy azzal tovább nő Orbán Viktor befolyása az Alkotmánybíróságra. A kormányfő 2010 óta telerakta saját híveivel a testületet, a legtöbb adó- és költségvetési kérdésben korlátozta jogkörét. A hírügynökség emlékeztetett, Orbánt folyamatosan bírálták, amiért hatástalanította a fékeket és ellensúlyokat, ideértve, hogy saját embereit küldte a jegybankhoz, a Számvevőszékhez és a Főügyészségre is.