Ennek biztosítása jelenleg hiányzik a családtámogatási törvény családi pótlékról szóló szabályaiból, ezért a testület felhívta az Országgyűlést, hogy az alaptörvény-ellenesség hiányosságot december 31-ig orvosolja. A kedden közzétett határozat szerint az Alkotmánybíróság az alapvető jogok biztosának indítványára megállapította, hogy az Országgyűlés mulasztásban megnyilvánuló alaptörvény-ellenességet idézett elő.
Az Országgyűlésnek a családtámogatási törvény családi pótlékról szóló szabályaiban ki kellett volna alakítania – az alaptörvény erre vonatkozó részének megfelelően – a házasságban, illetve az élettársi viszonyban együtt élő szülők jogegyenlőségének lehetőségét. Jelenleg a családi pótlék összegének szempontjából fennáll a megkülönböztetés az azonos szabályozási csoportba tartozó gyermekek között.
Ha a szülők közös háztartásukban együtt nevelnek több, nem egymástól, hanem korábbi kapcsolatukból származó gyermeket, akikre tekintettel családi pótlékra jogosultak, akkor magasabb összegű támogatás jár azoknak a gyermekeknek, akiknek a szülei egymással házasságot kötöttek, mint azoknak a gyermekeknek, akiknek a szülei, bár jogszabályi lehetőségük volna rá, nem léptek házasságra, hanem élettársi kapcsolatban élnek.
A határozat indokolása szerint a támadott rendelkezések nem vették kellő módon figyelembe a gyermekek érdekeit, amikor a családi pótlék mértékét az azonos szabályozási csoportba tartozó gyermekeknél eltérően állapították meg, ezzel alaptörvény-ellenes megkülönböztetést valósítottak meg. A jelenlegi alaptörvényt sértő hátrányos megkülönböztetés megszüntetéséhez a törvényhozó aktív közreműködésére, és a törvény megfelelő szabályainak megváltoztatására van szükség.