A Népszava több, egymástól független forrása azt állítja: noha az emlékmű kérdésében is a végső döntés jogát magának fenntartó Orbán Viktor eddig körömszakadtáig ragaszkodott a botrányt okozó ötlet megvalósításához, már közvetlen környezetében is egyre többen vannak, akik lebeszélnék erről.
Politikailag kockázatos terület
Köztük vannak, akik számára alapvetően is “vállalhatatlan” egy ilyen, a történészek egy része szerint történelemhamisító szobor, amely azt üzeni, hogy a megszállással kényszerpályára került az ország, és ami utána történt, arról mind a nácik tehetnek.
Vannak továbbá olyan ellenzői is a tervnek, akiket az ellenzéki pártok tiltakozása, a sorozatos tüntetések, az aggályait kifejező német és izraeli nagykövetség és a kormányról elítélően cikkező külföldi sajtó “össztüze” győzött meg arról: visszakozni kell, különben a negatív következmények tematizálhatják a kampányidőszakot, és befolyásolhatják a Fidesz választási eredményét.
Bojkott fenyegeti Orbánt
Egyelőre az emlékmű ellenzői nem győzték meg Orbánt. Csütörtökre azonban Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár összehívta a Zsidó Közösségi Kerekasztal ülését “a zsidó közösségeket foglalkoztató kérdések megvitatására”.
A Népszava úgy tudja, eredetileg ezen a zsidó szervezetek lecsendesítése, ellenállásuk felszámolása lehetett a kormány célja. A Mazsihisz ugyanis – más, Szakály Sándor Veritas-igazgató “idegenrendészeti” kijelentése és a Sorosok Házával összefüggő aggályai mellett – az emlékmű miatt kilátásba helyezte a holokauszt emlékév programjainak bojkottját. A bojkott pedig nemzetközi szinten is érzékelhető presztízsveszteség lenne a kormánynak.