A politikus az Európai Unió Roma Keretstratégiájáról és a magyar tapasztalatokról rendezett konferencia előtt tartott sajtótájékoztatón felidézte: a 2011-es magyar uniós elnökség idején fogadták el az uniós romastratégiát, Magyarországon ezt követően gyorsan elindultak a felzárkózást elősegítő programok hozzáadott financiális keretekkel.
Úgy vélte, ebben a kérdésben Magyarország úttörő volt és sikerként értékelte, hogy a magyar elnökség fel merte vállalni ezt a témát és végül el is tudta fogadtatni a dokumentumot. Az európai romastratégiáról szólva azt mondta: a 40 millió legszegényebb európait érintő, a szegénységet felszámoló programról van szó.
Ismertette: a program végrehajtásában a tagállamok közül ki jobban, ki rosszabbul teljesít, Magyarország jobban. Úgy vélte: ez indokolta, hogy az eddigi tapasztalatokat egy konferencia keretében vitassák meg.
Apropónak nevezte azt a két, múlt héten elfogadott európai parlamenti határozatot is, amely a romaprogramok alakulását és hasznosságát vizsgálta. Ezzel összefüggésben azt hangsúlyozta, hogy sokkal szélesebb összefogásra és az oktatás, a foglalkoztatás és az egészségügy területén komplex programokra van szükség.
Járóka Lívia az utóbbival kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a szegény rétegekből jövőknél kétszeres a rákos megbetegedés aránya, gyakoribbak a hormonális, a neurotikus, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések. Úgy vélte, egy erős egészségügyi felvilágosító kampányra van szükség.