Az ország hitelképességét biztosítani akaró felelős kormánynak kevés mutatóra van kizárólagos hatása, de a hiány és az államadósság ezek között van, ezért is tartom ezt eredménynek – mondta Csaba László a HVG-nek adott interjúban. A közgazdász szerint az kétségtelen, hogy a célt a kormány túlnyomórészt egyszeri, rögtönzött intézkedésekkel érte el, ezért gond van az egész stabilizálási folyamat fenntarthatóságával is, amit csak a tartós növekedés szilárdíthatna meg. De sajnos nem ebbe az irányba mennek a dolgok.
„A kabinet kényszerhelyzetből kényszerhelyzetbe vergődik, egy problémát megold, kettőt teremt. Van, aki ebben utólag lát némi koherenciát – mint Kornai János –, én nem látok benne semmit. Nem igaz, hogy őrültség, de van benne rendszer, mert szerintem az utóbbi hiányzik” – tette hozzá. Egy normális ország nem fordul az IMF-hez. Szerinte a kormány pánikreakcióként tette ezt, három évvel 2008 után. Mint mondta: ő is szorongott, amikor a pénzváltók tarifáját látta, és „323 forint 40 fillérbe került egy euró”.
Arról, hogy miniszterelnöki tanácsadóként hogyan dolgozik, Csaba László azt mondta: „Igyekszem a döntéshozók iránti empátiával megfogalmazni a kritikámat. Ami nem könnyű, ha a felsőoktatástól elvett tízmilliárdokra gondolok.” Majd hozzátette, „az előző Orbán-kormánnyal kritikusabb voltam, mert úgy látom, ma szűkebb a mozgástér”.