Jól van az az 54 éves beteg, aki december végén esett át véglegesen használható műszívbeültetésen a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján – számolt be a Semmelweis Médiasarok. A férfi két hónappal ezelőtt került fel a transzplantációs listára, miután állapota folyamatosan romlott és többször visszaesett. Súlyos szívelégtelensége, valamint ritka (AB) vércsoportja miatt orvosai végül a műszív beültetése mellett döntöttek.
A félkilós, körülbelül 10 centiméteres szerkezetet a szív mellé ültették be, a miniatűr pumpa segíti a bal kamra működését, áramoltatja a vért. A betegnek gyakorlatilag nincs pulzusa, mert a pumpa folyamatosan biztosítja a keringést. A szerkezet elektromos árammal működik, és a bőrön keresztül egy vékony kábellel kapcsolódik az akkumulátorokhoz. Az elemeket egy övön hordja (kettőt a szerkezetben, kettőt pedig a töltőn), ezáltal nincs ágyhoz kötve, képes mindennapi teendőit ellátni.
A férfinak várhatóan két hétig még a kórházban kell maradnia, amíg megtanulja a szerkezetet biztonságosan kezelni, viselni, mozogni vagy például fürdeni vele. Azt tervezi: három hónap múlva már visszamegy dolgozni a munkahelyére.
A műszív beültetése körülbelül két szívtranszplantációs beavatkozás árába, azaz csaknem 18 millió forintba kerül, amelyet az Országos Egészségügyi Pénztár – egyedi elbírálás alapján – finanszírozhat. Az eljárással javíthatják a végstádiumú szívelégtelen betegek esélyét a későbbi szívátültetésre, de bizonyos esetekben arra is alkalmas, hogy kiváltsa a szívátültetést és tartós, végleges terápiaként szolgáljon. Szakemberek szerint a végleges műszív a donorkrízis megoldását is segítheti.
Több mint ezren reménykednek |
Mint arról korábban beszámoltunk, Magyarországon először tavaly szeptemberben végeztek sikeres végleges műszívbeültetést a Városmajori Klinikán. Az 51 éves beteg olyannyira jól van, hogy már a házimunkából is kiveszi a részét. Havonta jár kontrollra, és gyógyszerei dózisát kezelőorvosai jelentősen csökkenthették. Magyarországon jelenleg körülbelül 300 ezer szívelégtelen beteg él, és több mint ezren várnak különböző szervátültetésekre. A betegek fele a diagnózis felállítását követő 4 éven belül, míg a végstádiumú páciensek fél éven belül meghalhatnak. |
Első az elsők között
Az elmúlt évben megháromszorozódott a szívátültetések száma a Városmajori Klinikán – mondta el dr. Merkely Béla, a klinika igazgatója a Házipatika.com által szervezett „Év kórháza” internetes szavazás díjátadóján csütörtökön. Az intézmény mind az öt kategóriában (orvosi-szakmai ellátás, ápolás és szakszemélyzet, infrastruktúra, ellátás, környezet és tisztaság) magas pontszámot kapott a betegektől, így az első helyen végzett.
Merkely úgy fogalmazott: a mindennapi betegellátás során a betegtől kapott pozitív visszajelzések adják számukra a legtöbb erőt a munkavégzéshez. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a díj szól a Semmelweis Egyetemnek is, amely az ország csúcsellátó intézményeként támogatja a szív- és érrendszeri megbetegedések kezelését. „Ezen a területen rendkívül sok lehetőségünk van arra, hogy ha időben érkezik a beteg, akkor megmentsük az életét, és teljes gyógyulást biztosítsunk” – mondta az igazgató.