FRISS: A Kormányszóvivői Iroda szerda délutáni rövid közleménye a kapuvári húsgyárról: “A kapuvári húskombináttal kapcsolatban súlyos pénzügyi visszaélések gyanúja merült fel a korábbi felelőtlen garanciavállalások okán. Ezen helyzet tisztázása és a munkahelyek megvédése miatt a Kormány megteszi a szükséges lépéseket és nemzetstratégiai szempontból kiemelt jelentőségű vállalattá nyilvánítja, a húskombinátban érintett mindkét céget.“
Az előzmények
A Kisalföld napilap szerdai számában azt írták: a termelés szinte teljesen leállt a vágóhídon, s a dolgozók otthon várják az értesítést a további fejleményekről. A termelés ilyen mértékű visszaesése súlyos bevételkiesést és a felvásárló partnerek elvesztését is eredményezheti.
Pászli Tibor, a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének alelnöke a Győr24 megkeresésére cáfolta a híreket arról, hogy végleg leállt a húsgyárban a termelés. Elmondta: nem áll le a kapuvári üzem, a gyárban jelentős termeléscsökkenés történt. Lényegesen kevesebb alapanyag érkezik és késztermék távozik az üzemből.
400-410 embert foglalkoztat a cég. Ha kevesebb a feldolgozandó áru, akkor sajnos egyértelmű, hogy a munkaerőre is kisebb az igény. Ugyanakkor a gyárból még nem mondtak fel senkinek. Volt olyan, aki nem bírta a feszültséget és önszántánól ment el. Folyamatosan cserélődik, hogy kiket hívnak be munkára. A tulajdonosváltás előtt is voltak problémák, amelyek nagyobbak lettek az utóbbi időben.
„A termelés csökkentése aggodalomra ad okot, mivel szeretnék a 400 munkahelyet és az üzleti partnereket megtartani. Ebben az ipaprágban a termelés csökkenése azt is jelentheti, hogy az üzleti partnerek elpártolnak tőlünk. Nekünk mindig „friss húst” kell tennünk az asztalra, nem késlekedhetünk. Pénteken délután 15 órakor 400 alkalmazott tart békés demonstrációt. A rendőrségi engedélyt már megkaptuk az összejövetelre.”
„Minél előbbi döntést sürgetünk. Tisztában vagyunk vele, hogy nem születhet egyik napról a másikra 100 százalékos megoldás, de a jelenleg fennálló helyzetet tisztázni kell. Az itt dolgozó emberek nem érdemlik meg azt, amit most átélnek, mindenképp szeretnénk felgyorsítani az eseményeket és nyitottak vagyunk mindenféle együttműködésre.”
A szakszervezet vezetője hozzátette: a kormány segítségére is mindenképp számítanak. Nemcsak a városnak, hanem a térségnek, a megyének is nagy szüksége van arra, hogy a gyár a jövőben stabil maradjon, hiszen a munkahelyek száma a környéken nagyon csekély – zárta szavait Pászli Tibor.
Nem ez az első nehéz időszak a húsgyár életében. 2003-ban bezárták a vágóhidat, ám nem sokkal később újranyitották. 2009-ben ugyancsak a gazdadági helyzetre hivatkozva négynapos munkahetet vezettek be, melynek hatására 350 dolgozó bére csökkent, ám senkit sem kellett elküldeni a munkahelyéről. Bedecs Pál vezérigazgató akkor azt mondta, hogy a piaci helyzet miatt, és a válság hatásainak mérséklése érdekében tették ezt az intézkedést, amelynek célja az is, hogy meg tudják tartani a szakembereket.
Idén augusztusban ismét megrázó események sora indult el: a cég akkori vezetőjénél ugyanis áfacsalás gyanúja miatt tartottak házkutatást. Erről számolt be augusztus 29-én az Origo.hu. A férfit közel 50 milliós áfacsalással vádolták.
Információk szerint a cég a Szlovákiából importált élősertések után mulasztotta el befizetni az áfát. Az eljáró adóhatóság feltehetően – eddigi gyakorlatának megfelelően – a most feltárt adóhiány dupláját fogja követelni a kapuvári cégtől. A Kapuvári Hús egykori elnöke, Foltányi Árpád, a házkutatást követően lemondott posztjáról, ám hozzátette: ártatlannak vallja magát, de addig nem kíván ellátni a cégnél semmilyen feladatot, míg az ügy nem tisztázódik.
A Kapuvári Hús Zrt. körül hatalmas a feszültség. Ezt bizonyítja az is, hogy augusztusban a többségi tulajdonos által delegált vezetőség új biztonsági őröket vett fel, akiknek feladatai közt szerepelt az is, hogy az egykori kisebbségi tulajdonost, Foltányi Árpádot ne engedjék be az épületbe.
A Győr24 megkérdezett egy, a gyárban dolgozó férfit a körülményekről, aki neve elhallgatását kérte. Az alkalmazott elmondta: az elmúlt években folyamatosan feszült volt a légkör. Sosem érezték magukat teljesen biztonságban, ugyanakkor ő azon szerencsések közé tartozik, akik eddig mindig megkapták a munkabérüket. „Jelenleg itthon vagyok. Mivel csökkentették a termelési elvárást, ezért kevesebb időt töltünk a munkahelyünkön. Rengeteget rágódtam már azon, vajon mi lesz holnap vagy a jövő héten, de lassan már aludni sem tudok.Lassan már könnyebben viselném azt is, ha elküldenének. Akkor legalább eldőlne a sorsom, de ez a bizonytalanság teljesen kikészít” – tette hozzá interjúalanyunk.