Belföld

A magyar segítőkész, az ország önző

A fővárosiak 68, a vidékiek 80 százaléka hangsúlyozza önzetlenségét.

Az emberek önértékelése alapján mások iránt bizalmat érző és segítőkész társadalom vagyunk: az előbbit kétharmadnyian, utóbbit nyolctizednyien tartják igaznak magukra”. Ugyanakkor a magyarok “nemzeti karaktervonásának inkább a bizalmatlanságot és segítségnyújtás hiányát tartja a lakosság” – mindkét negatívumot nagyjából kétharmadnyian említették a legfrissebb Ipsos-kutatásban.

Az eredmények alapján a lakosság 64 százaléka nyitottnak tartja magát mások felé, 32 százaléka ezzel szemben inkább bizalmatlan. Az életkor emelkedésével ez az érték növekedést mutat, ennek ellenére az idősebb korosztály körében is több (58 százalék) a pozitív érzéseket tápláló.

Az emberek többsége segítőkésznek értékeli magát, de a lakosság 67 százaléka szerint a magyarokat inkább a másokkal szembeni óvatosság és visszafogottság jellemzi, csak 32 százalék gondolja azt, hogy a bizalom légköre az uralkodó.

Budapest és a vidék tekintetében szembetűnő különbséget figyelhető meg: míg a fővárosban élők 68 százaléka, addig a vidékiek 80 százaléka hangsúlyozza önzetlenségét. Más társadalmi-demográfiai tényezők alig befolyásolják a válaszokat. A lakosság négytizede úgy gondolja, hogy ő maga adakozó, az országot azonban inkább egocentrikusnak tartja. Ebben a véleményben minden társadalmi csoport arányosan képviselteti magát.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik