A közmédia televíziós, rádiós és hírügynökségi szakszervezetei szövetség létrehozásáról állapodtak meg az érdekképviseleti tevékenység összehangolás érdekében, és levélben fordultak új munkáltatójuk, a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatójához, hogy sürgősen kezdődjenek meg a tárgyalások a januártól az alaphoz kerülő munkavállalók jövőjéről – közölte a Közmédiumok Szakszervezeteinek Fóruma (KSZF) kedden az MTI-vel.
A KSZF alapító szakszervezetei szerint a foglalkoztatás biztonsága érdekében szükséges az érdekképviseleti munka egységesítése, ezért vállalták, hogy azonos álláspontot dolgoznak ki és képviselnek az MTVA-val folytatott tárgyalásokon a meghirdetett átalakulás főbb kérdéseiben, így például a kollektív szerződések és a bérfejlesztés ügyében.
A tagok kinyilvánították szándékukat egy szövetség létrehozására, amely szervezeti keretet adna szorosabb együttműködésüknek. A KSZF partnerséget ajánl az átalakítás lebonyolításához, és kéri a döntéshozókat az együttműködésre.
“Az eddigi egyeztetések alapvető hiányossága volt (…), hogy a munkaviszony szempontjából is jogutód alap vezetői nem adtak tájékoztatást, nem konzultáltak az alaphoz kerülő munkavállalók érdekképviseleti és érdekvédelmi szervezeteivel. Ezért is alakult ki az a helyzet, hogy az alap leendő munkavállalói fokozott bizonytalansággal és bizalmatlansággal fogadják a sorsuk alakulásáról szóló információkat. (…) Kérjük az alap vezetőit, hogy még ebben az évben tájékoztassák a munkavállalókat, vegyék fel a kapcsolatot az érdekképviseleti és érdekvédelmi szervezetekkel” – írta a KSZF.
A KSZF-szakszervezetek egyetértenek a közmédiumok üzemi tanácsainak levelével, amelyet az új szervezet létrehozásával kapcsolatban írtak az illetékeseknek és közjogi méltóságoknak.
A Duna TV, az MTI és az MTV üzemi tanácsának elnökei hétfőn nyílt levélben javasolták az átalakítások 6-8 hónappal történő elhalasztását, mert szerintük előkészítetlen, kidolgozatlan, tisztázatlan a közmédiumok átalakításának következő szakasza, amelyben január 1-jétől a munkavállalók túlnyomó többsége, több mint háromezer ember a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alaphoz kerülne.
A KSZF ugyancsak hétfőn fordult levélben Fazekas Csabához, az MTVA vezérigazgatójához, hogy kérjék a tárgyalások mihamarabbi megkezdését. Úgy látják, számtalan kérdés vár tisztázásra például a létszámokkal, a jogkörökkel, a közszolgálati tartalmak megrendelésének, legyártásának, minősítésének és díjazásának rendjével, az engedélyezésekkel, a szervezeti és működési szabályzattal és a kedvezményekkel kapcsolatban.