Az új alaptörvényhez kapcsolódó kéttucatnyi sarkalatos törvény és számos gazdasági tárgyú jogszabály megalkotása, illetve módosítása vár a következő három hónapban az Országgyűlésre. A hétfői ülésnap várhatóan Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdődik.
A kormányfő korábban azt mondta, reményei szerint az őszi ülésszak első napján ismertetheti azokat a védelmi intézkedéseket, amelyeket a legveszélyeztetettebb társadalmi csoportok érdekében terveznek, illetve beszámol a vasárnapi kormányülésen született döntésekről is.
A képviselők – a házszabálytól eltérve – már hétfőn dönthetnek arról, hogy a bajba jutott devizahiteleseknek lehetővé tett árfolyamrögzítést a 2015. január 1-jét megelőzően lejáró kölcsönökre is kiterjesztik, valamint kimondhatják, hogy az árfolyamrögzítés olyan devizakölcsönök esetén is igényelhető, ahol a fedezet egy része nem jelzálogjog, hanem állami kezesség.
A parlament kedden lefolytatja a nemzeti energiastratégiáról, majd az egyes országgyűlési határozatok deregulációs célú felülvizsgálatáról szóló határozati javaslat általános vitáját. Ez utóbbival összesen 865 országgyűlési határozat kerülhet hatályon kívül, köztük 171 olyan, amelyet még az 1990 májusában tartott szabad választások előtt fogadtak el.
A Ház a január 1-jén életbe lépő új alaptörvényhez kapcsolódó mintegy harminc sarkalatos törvény közül eddig ötöt alkotott meg, azaz nagyjából kéttucatnyi még hátravan. A képviselőknek így az ősszel az új választási rendszer kialakítása mellett például az önkormányzati és az igazságszolgáltatási reformról is dönteniük kell, miközben az új munka törvénykönyvén kívül eléjük kerülnek majd az idei büdzsében keletkezett lyuk befoltozásához szükséges kormányzati intézkedések is.