Belföld

Magyar nép tíz gyermeke nem menni Amerika

Lapértesülések szerint ismert „fideszes” üzletemberek mellett Habony Árpádot és a NAV-elnökét is kitiltották ki az USA-ból. Bekérették a külügybe az amerikai ügyvivőt. Habony és a Századvég vezetői tagadják a kitiltást.

A Napi Gazdaság internetes verziójának sejtetésével ellentétben nem az amerikai cégek elleni magyar adóhatósági vizsgálatra adott válasz a „kitiltás” – írja az atv.hu, amely úgy tudja: tíz magyar magánember beutazási engedélyét vonta vissza az Egyesült Államok, amely elsősorban a magyar – orosz közeledés miatt szigorított be.

Megszólalt a tízek egyike

„Behívtak a nagykövetségre, ahol közölték, hogy felfüggesztették az állandó belépési engedélyemet. Nem indokolták a döntést, hanem egy elnöki proklamációra hivatkoztak. Házhoz hívtak a pofonért (…) Aránytalannak érzem az intézkedést, amivel szerintem feleslegesen rontják tovább a magyar-amerikai kapcsolatokat. (…) Éltem az Egyesült Államokban, szeretem Amerikát, különösen a régi, az alapító atyák által létrehozott Amerikát. A döntés ellenére sem fogom megutálni őket” – fogalmazott. Ő egy bibliai elvre hivatkozva mondta, hogy rosszért nem akar rosszal fizetni, „a rosszat jóval kívánja meggyőzni” – tette hozzá az ismert magyar üzletember.

A „kitiltottak” egyike ismert közéleti szereplő, magát a Fidesz holdudvarához sorolja, de az atv.hu csak körülírja, mert elfogadta, hogy nem közli nevét. Cége kiemelt partnere a magyar kormánynak, több kormányzati projektben vesz részt, nagy számban nyert el közbeszerzést, de sem Magyarországon, sem más országban hatósági eljárás nem folyik ellene. Az atv.hu névtelen forrása úgy tudja, a tíz „kitiltott” személyből három az adóhatóság embere. A listán rajta kívül még legalább két ismert magyar üzletember van. A többiekről nem tud.

Vida és Habony is a feketelistán?

Az Index szintén arról ír, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) három vezetője került feketelistára. Az érintettek: Vida Ildikó elnök, az egyik helyettese, illetve egy főosztályvezető. Az Index megkereste a NAV-ot, hogy valóban kapott-e értesítést elnökük a kitiltásról, illetve, hogy kik még az érintettek. A hivatal nem cáfolta az elnökről szóló hírt, de csak annyit közölt, a témával kapcsolatban nem kíván nyilatkozni. Ha kíváncsi rá, mi köze Vida Ildikónak Simicska Lajoshoz, kattintson ide!

A 444.hu úgy tudja, hogy a tíz kitiltott között van „Habony Árpád, akinek hivatalos tisztsége ugyan nincs, de Orbán Viktor egyik legfontosabb tanácsadója” és Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató elnöke. Korábban a portál úgy értesült, hogy „talán Giró-Szász András” is a listán van. A Miniszterelnökségen ezt határozottan cáfolták, de a Népszabadság értesülései szerint a volt kormányszóvivőt is kitiltották.

Zéró tolerancia

A Napi Gazdaság internetes oldala azt írta, a NAV vizsgálatot indított néhány amerikai cégnél, mire válaszul Washington megtiltotta az adóhatóság vezetőinek beutazását az Egyesült Államokba. A budapesti nagykövetség azt állította, nem tud semmilyen rendkívüli adóvizsgálatokról, azokkal összefüggésben nem tiltottak ki senkit, de néhány magyar ellen beutazási korlátozást foganatosítottak, mivel ők korrupciós cselekményekben vettek részt

Az USA nagykövetsége tegnap nyilvánvalóvá tette, bizonyos magyar magánszemélyek azért nem jogosultak az Egyesült Államokba történő belépésre, mert hiteles információk szerint korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak. A magánélet védelmét célzó amerikai törvények miatt nem adják ki az érintettek nevét, de az Egyesült Államok osztja Magyarország véleményét a korrupcióra vonatkozó „zéró toleranciát” illetően.

Kenőpénzt kértek?

Kenőpénzt kértek amerikai cégektől a most kitiltott magyarok? – teszi fel a kérdést a 444.hu, amely nem hivatalosan úgy értesült, a magyar kormányhoz közel álló, illetve a kormánynak közvetlenül is dolgozó emberek az utóbbi másfél évben többször is próbáltak kenőpénzt szerezni amerikai nagyvállalatoktól.

Állítólag egy amerikai óriásvállalat kutatás-fejlesztésre akart pályázni milliárdos nagyságrendben. Az EU-támogatás odaítélését előbb formai okokra hivatkozva elutasították, majd a cég vezetése informálisan jelzést kapott, hogy elintézhető a dolog, ha a megfelelő tanácsadók kapnak tetemes összeget nem létező munkákért.

A 444.hu hallott olyan esetről is, amikor egy másik amerikai nagyvállalatnak jelezték, hogy írasson tanulmányt egy bizonyos céggel, cserébe biztosítják az állami megrendelések folyamatosságát, a zökkenőmentes együttműködést. Állítólag az érintett cég visszaszólt az amerikaiaknak, hogy írják meg a tanulmányt maguknak, hogy a teljesítési igazoláshoz legyen mit csatolniuk. Az internetes lap valószínűnek tartja, hogy a mostani kitiltások hátterében hasonló ügyek lehetnek.

A Fidesz tiltakozott

A Fidesz parlamenti frakciója közleményben tiltakozott a magyarok kitiltása ellen. A párt képviselői szerint Washingtonból nyomást akarnak gyakorolni a magyar hatóságokra, hogy megússzák az amerikai cégek az adóvizsgálatokat, márpedig „a magyar tisztségviselők mindenfajta nyomásgyakorlástól függetlenül végzik munkájukat”. Ezt már a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) tudatta. A tárca szerint mind Magyarországnak, mind az Egyesült Államoknak érdeke, hogy a hatósági vizsgálatokat alaposan, átláthatóan és a törvényeknek megfelelően folytassák le.

Szijjártóék besokalltak

Miközben a külügyminiszter Orbán Viktorral a magyar-kazah gazdasági kapcsolatok megerősítésén fáradozott, idehaza emberei bekérették a az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivőjét. Fülöp Judit sajtófőnök közölte: Magyarországnak és az Egyesült Államoknak is érdeke, hogy minden korrupciógyanús esetre fény derüljön, és minden ilyen esetet megfelelő alapossággal, átláthatóan és a törvényeknek megfelelően vizsgáljanak ki. Ezért azt várják az amerikai kormánytól, hogy bocsássa rendelkezésre azokat a hiteles információkat, amelyek korrupciógyanús esetekre utalnak; emiatt kérették be André Goodfriendet.

A diplomáciai feszültségek oldására egy videó arról, hogy „Álmaimban Amerika visszainteget / Álmaimban Amerika nem mondhat nemet”

Habony Árpád és a Századvég vezetői tagadják a kitiltást

Emailben kért helyreigazítást Habony Árpád jogi képviselője, valamint Keresztesi Péter, a Századvég kommunikációs igazgatója a Hír24-től. A két kérelem szövegezése és formázása – az érintettek megnevezését kivéve – teljesen megegyezik és hét perc különbséggel érkezett a Hír24-hez.

A kérelmek szerint nem felel meg a valóságnak az az állítás, hogy Habony Árpádot, illetve a Századvég vezetőit kitiltották az Amerikai Egyesült Államokból, ezzel szemben a valóság az, hogy sem Habony Árpádot, sem a Századvég Politikai Iskola Alapítvány, sem pedig a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezetőit nem tiltották ki az Amerikai Egyesült Államokból.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik