Szabó Máté közleménye szerint az elfogadott törvénymódosítás elsődlegesen azért vet fel aggályokat, mert tételesen felsorakoztatja ugyan, hogy milyen magatartások folytathatóak rendeltetésszerűen a közterületen, de mindezt olyan általános fogalmakkal teszi, mint a “kikapcsolódás” vagy a “szabadidő eltöltése”.
Az ilyen általános fogalomhasználat lényegében az önkormányzatok szabad, eseti megítélésére bízza annak eldöntését, hogy szankcionálják-e például az életvitelszerű tartózkodást a közterületeken, vagy épp a padon alvást. A bizonytalanságot tovább fokozza az ombudsman szerint, hogy nem világos az sem: az önkormányzatok milyen további – az eddigieken túlmutató – szabályokat állapíthatnak meg a közterület rendeltetéséről.
Az országgyűlési biztos ezért levélben hívta fel a belügyminiszter figyelmét arra, hogy egy “kiszámíthatatlan, valódi jogi támpontok nélküli, biankó jellegű” jogszabály a napi jogalkalmazás szintjén hozhat súlyos következményeket az állampolgárok alapvető jogainak érvényesülésében, amit az ombudsmannak alkotmányos kötelezettsége előre jelezni – áll a közleményben.