Mint megírtuk, letöltendő börtönbüntetést szabtak ki egy anyára, mert hanyagul bánt hét kiskorú gyermekével. A hét gyermek közül 13 éves volt a legidősebb és csupán pár hónapos a legkisebb. Négyen voltak iskolakötelesek, a többi három gyermek között volt óvodás és csecsemő is. Fehér Imre, a komlói Gyermekjóléti Szolgálat szakmai vezetője lapunknak elmondta, már legalább négy éve volt kapcsolata a szolgálatnak a családdal. Ez idő alatt, többször felhívták az anya figyelmét a hiányosságokra, amelyeket az óvoda és az iskola is jelentett. Illetve megtörtént a gyermekek védelembe vétele is.
Védelem
Felelősség
„A gyerekek indokolatlanul nem jártak iskolába és óvodába. Hol betegségre hivatkozva tartotta őket odahaza az anya, hol bejelentés nélkül nem engedte a gyerekeket iskolába. Több száz igazolatlan óra halmozódott így fel a négy gyermeknek” – mondta a szakmai vezető.
A gyermekeket érzelmileg és fizikailag is elhanyagolta az anya, ami már önmagában kimeríti a gondatlanságot, így intézkedésekre volt szükség. Elmondható, hogy a nagyobb gyermekeknek azért nem lehetett gyermekkoruk, mert felnőttként bántak velük, hiszen nekik kellett a kisebb testvérekről gondoskodni.
A fentiek alapján a hétgyermekes anya többszörösen megszegte ezeket a szabályokat, így az illetékes gyámhivatal két éve feljelentést tett ellene az ügyészségen. Ez idő alatt a gyermekek gyermekvédelmi szakellátásba jutottak, ami azt jelenti, hogy nevelőszülőkhöz kerültek. Felmerül a kérdés, hogy hol lehet a gyermekek apja. Kiderült, őt azért nem lehet kérdőre vonni, mert az elmúlt évek alatt olyan volt, mint a mese: hol volt, hol nem volt…
Védőnők
Csordás Ágnes Katalin a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke lapunknak azt mondta, a fentihez hasonló esetek szerencsére csak ritkán fordulnak elő. Általában rövid idő alatt kiderül, ha a szülők nem megfelelően foglalkoznak a gyermekeikkel. „A védőnők már terhesgondozáskor feltérképezik a lakást, így már akkor tudják, kinél kell jobban figyelni. A gyermek születése után a háziorvossal együttműködve szolgáltatási protokoll szerint látogatjuk a családot. Vagyis hathetes korig hetente, utána egyéves korig havonta, majd a későbbiekben egyeztetés után évente kétszer szemlézzük a viszonyokat.”
Csordás Katalin szerint az általános problémát a szegényebb családoknál az étel jelenti. Amikor látják, hogy a gyermek nem megfelelő ellátást kap, igyekeznek tanácsokkal ellátni a szülőket, illetve az önkormányzatok figyelmét is felhívják a család helyzetére. Ha a családban elhanyagolják a kicsiket, jelzik a gyermekjóléti szolgálatnak vagy a gyámhivatalnak, akik megteszik a fent említett szükséges lépéseket.
Utoljára tavaly Ukrajnában kapott letöltendő börtönbüntetést egy anya hasonló eset miatt. Akkor a nő rongyokba öltöztette és nem fürdette gyermekét, aki ezért több betegséget is szerzett, ráadásul a védőoltásokat sem kapta meg.
Az még kérdéses, hogy az Agárdon gyermeküket halálra éheztető szülők milyen büntetésre számíthatnak.