Tusk szerint nem szabad eltávolítani a többiektől az eurózóna 16 tagú “exkluzív elitjét”. Felhívta a figyelmet arra, hogy hazája a legnagyobb ország az új tagállamok között, és ragaszkodik az egyenlő elvárásokhoz, valamint az egyenlő lehetőségekhez.
Ennek jegyében Tusk elutasítóan nyilatkozott arról az elképzelésről, hogy a közös gazdasági kormányzás megteremtése jegyében csak az eurózóna országai számára hozzanak létre új intézményeket.
A nemzeti gazdaságpolitikák puszta összehangolásánál szorosabb egységet feltételező, a közös célokat nem követő országokkal szemben akár szankciókat is alkalmazó közös gazdasági kormányzás gondolata a mostani válság tanulságaként merült fel. Azt, hogy e közös gazdasági kormányzásnak olyan új intézményekben is testet kellene öltenie, amelyek csak az euróövezet országait fognák át, először a franciák vetették fel. Uniós berkekben azt mondják, az elképzeléshez “jóindulattal” viszonyul Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke is. Az Európai Bizottság, az EU legfőbb végrehajtó testülete ugyanakkor nem pártolja ilyen határvonalak meghúzását.