A Magyar Hírlap által összegyűjtött adatok szerint a leggazdagabb magyar a „magyar vállalkozó megtestesítőjének” számító Várszegi Gábor. Az
Egyesült Államokból való hazatérése után, 1984-ben alapította meg első vállalkozását, a Fotex Rt.-t. – egyáltalán nem mellékesen a harmadik leggazdagabbal, Demján Sándorral. Várszegi Gábor érdekkörébe tartozik továbbá az Azúr kereskedelmi lánc, a Domus, a Balaton Bútorgyár, az Ajka kristály és persze nem utolsó sorban két futballklub: az MTK Hungária, valamint a Fradi.
Hogyan dolgozott az MH?
A becsült vagyont feltérképező lista az első kísérlet Magyarországon, így magán viseli az első próbálkozás gyermekbetegségeit. Mivel a magánvagyonokat cégbírósági adatokból nehéz lett volna teljes mértékben feltárni, a lap szerkesztői az adatgyűjtés során nagymértékben támaszkodtak a személyes beszélgetésekre, amelyeket a szóba jöhető gazdagokkal, az üzleti világ tekintélyes szereplőivel folytattak. Vagyonértékeléseiket pénzpiaci, tőzsdei és ingatlanos szakértők támogatták.
A kiadvány szerkesztői nem vették figyelembe a feketegazdaságban – olajszőkítésből, strómankodásból, gyanús éjszakai szórakozóhelyek üzemeltetéséből – elért eredményeket. Nem támaszkodtak adóhivatali információkra, és nem tartották feladatuknak, hogy „politikaszagú”, „pártközeli” vagyonok után kutassanak. A listán szóba jöhető jelöltek megkapták a róluk szóló ismertetést, a becsült vagyon korrigálására javaslatot tehettek – ha akartak.
A második legvagyonosabb magyar Széles Gábor iparos milliárdos, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke, a Videoton Rt., az Ikarus Rt. és a Műszertechnika Rt. fő tulajdonosa. A többi vagyonos magyart ő sem kerülhette el, hiszen talán el sem jut idáig, ha a lista harmadik helyezettje, Demján Sándor, aki akkor még bankár, nem ad hitelt neki és csapatának az első gyár megvásárlásához.
Őt követi a talán legnagyobb ismeretségnek örvendő, a Gorsium ÁFÉSZ-ből induló, majd „a Skála megteremtésével ismertté vált (szocialista) nagyvállalkozó”, Demján Sándor, akinek vagyona a Magyar Hírlap aranyfedelű kiadványa szerint kerek 30 milliárd forint. A harmadik legvagyonosabb magyar saját bevallása szerint valójában a leggazdagabb, hiszen neki van a legtöbb barátja és ő indította el a legtöbb nagyvállalkozót a milliárdossá válás útján. Ő volt az, aki a kereskedelmet otthagyva a Magyar Hitelbank elnök-vezérigazgatója lett, és főosztályvezetőnek maga mellé vette a százas listán ugyancsak szereplő, mára az OTP első emberévé lett Csányi Sándort.
A negyedik és ötödik
A negyedik helyezett Leisztinger Tamás matematikus, aki a kárpótlási bizniszben indult, mára jelentős vállalatokat ellenőrző holding fő tulajdonosa. S bár az Arago az MFB közbelépésével lecsúszott a BÁV-ról, a holding olyan cégeket tudhat magáénak, mint a Pick vagy a Zalakerámia. Kezében összpontosul Magyarország legnagyobb vendéglátó vállalkozása, a Hunguest Hotels és az Eravis.
A nyolcvanas években Erdélyből Magyarországra költözött Nagy Elek a lista ötödik helyezettje. A negyedik helyezet orra elől ő „csente el” a BÁV-ot, és adta tovább az OTP résztulajdonában lévő cégnek. Az építész-közgazdász egyébként 1994-ben alapozta meg vagyonát a Vegyépszer megszerzésével. Az útépítő cégnek 1998-ban, a magyar vállalkozókat preferáló Orbán-kormány idején jött el az ideje, akkor kapta legjelentősebb megbízásit, összesen 270 milliárdos értékben. Nagy Elek egyébként 25 milliárdos vagyon felett őrködik, kezében összpontosul továbbá a Főtaxi és a Maút is.
Aprópénz…
A leggazdagabb magyar üzletember lap által becsült vagyona 40 milliárd forint, ami hétköznapi léptékben soknak tűnhet, a leggazdagabb amerikai, Bill Gates vagyonával (amely a becslések szerint 40 milliárd dollár, vagyis megközelítőleg az éves magyar nemzeti össztermék) vagy akár csak a leggazdagabb lengyel vagyonával összehasonlítva aprópénz. A lengyel vagyontoplista első helyezettje egyébként Jan Kulczyk, a lengyel privatizátor, aki fillérekért vett állami vállalatokat, vont be külföldi befektetőt, majd szedte ki a pénzt a cégekből. Vagyona – természetesen becslések szerint – 3 milliárd euró. A lista szerint első lengyel olyan jeles társaságok (rész)tulajdonosa, mint az ország legnagyobb telefonszolgáltatója vagy legnagyobb biztosítója. Előbbiben, a TPSA-ban 13 százalékos részt birtokol, az utóbbiban, a Wartában 57 százalékos résszel többségi tulajdonos. (Képzeljünk el egy magyar embert, aki a Matáv és – csak a példa kedvéért – az Allianz többségi tulajdonosa…)
A hatodik Veres Tibor, becsült vagyona 25 milliárd forint. Magyarország egyik legjelentősebb magántulajdonban lévő cégegyüttese, a Wallis csoport főrészvényese. A Wallis elsősorban autókereskedelemben – Saab, BMW, Mini, MG, Rover, Land Rover, Citroen, Opel márkák – , ingatlanfejlesztésben, baromfifeldolgozásban (Hajdú-Bét), lakásbelsőgyártásban (Graboplast) és infokommunikációban (Elender) érintett.
Bige László Tibor a hetedik, becsült vagyona 20 milliárd forint. 1984-ben települt át Erdélyből Magyarországra. Cégei a vegyiparban – Tiszamenti Vegyiművek, Péti Nitrogénművek – és a mezőgazdaságban, élelmiszer-vertikumban érdekeltek. Aktív résztvevője volt a román privatizációnak.
A nyolcadik helyezett Tolnay Lajos becsült vagyona 16,5 milliárd forint. Elsősorban a magyar alumíniumipar privatizációjával alapozta meg, jelenleg a Magyar Alumínium Rt. elnöke, 40 százalékos tulajdonosa.
Csányi Sándor becsült vagyona 15 milliárd forint, pletykák szerint elérheti az 50-100 milliárd forintot, ezt azonban nem sikerült hiteles forrásokkal alátámasztani. Így ő a kilencedik. Az biztos, hogy az OTP elnök-vezérigazgatójának legalább 3-4 milliárd forint érétkű OTP részvénye van, és résztulajdonosa a Villányi Borászat Részvénytársaságnak.
Szeremley Huba becsült vagyona 15 milliárd forint. A hatvanas években disszidált üzletember vagyonát Afrikában alapozta meg, főleg magasfeszültségű távvezetékek és trafóházak építésével. Jelenleg 80 hektáron szőlészkedik Badacsonyban és Tihanyban.
|