HIRDETÉS
Nagyvilág

Vizsgálat indult Magyarország ellen, amiért nem tartóztatta le az izraeli kormányfőt

Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI
Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) magyarázatot vár arra Magyarországtól, hogy miért nem tartóztatta le Benjámin Netanjahut, amikor az izraeli miniszterelnök április elején Budapesten járt – írja az AP hírügynökség.

A hágai székhelyű bíróság szerdán késő este közzétett beadványában kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarország ellen, miután Orbán Viktor miniszterelnök és Sulyok Tamás köztársasági elnök annak ellenére fogadta Netanjahut, hogy az ICC elfogatóparancsot adott ki ellene a gázai háborúval kapcsolatos emberiesség elleni bűncselekmények miatt.

Az AP emlékeztet, hogy a látogatás során Orbán Viktor magyar miniszterelnök bejelentette Magyarország kilépését a bíróságból, a közrádióban pedig azt állította, hogy az ICC „már nem pártatlan bíróság, nem törvényszék, hanem politikai bíróság”. A kilépési folyamat nagyjából egy évig fog tartani.

Napokkal Netanjahu érkezése előtt az ICC felügyeleti szervének elnöke levélben emlékeztette a magyar kormányt arra, hogy „különös kötelessége eleget tenni a bíróság letartóztatásra és átadásra vonatkozó kéréseinek”.

A látogatást követően magyarországi nemzetközi jogászok kiadtak egy, a Nemzetközi Büntetőbíróság melletti állásfoglalást, amelyben az állampolgárság felfüggesztése ellen is tiltakoztak, illetve Ukrajna önvédelmi jogai közé sorolták, hogy külső segítséget kérjen és kapjon. Az aláírók között ott volt a köztársasági elnök lánya és veje is.  

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik