HIRDETÉS
Tudomány

Mit rejtenek a Trumpnak köszönhetően nyilvánosságra került Kennedy-akták?

Bettmann / Getty Images
A képen John F Kennedy amerikai elnök, a texasi kormányzó, John Connally, és a first lady, Jacqueline Kennedy látható a merénylet előtt 1963 november 22-én.
Bettmann / Getty Images
A képen John F Kennedy amerikai elnök, a texasi kormányzó, John Connally, és a first lady, Jacqueline Kennedy látható a merénylet előtt 1963 november 22-én.
Több mint 60 évvel a Kennedy-gyilkosság után, Donald Trump amerikai elnök rendelete nyomán márciusban az utolsó akták is nyilvánosságra kerültek a 20. század legalaposabban dokumentált merényletéről. A téma egyik legismertebb hazai szakértőjével, Hahner Péterrel annak néztünk utána, milyen újdonságokat rejt a nagyjából 80 ezer oldalnyi dokumentum, és lehet-e még újat mondani a gyilkosság kapcsán.

Donald Trump, az Egyesült Államok 47. elnöke januári beiktatását követően maratoni rendeletaláírási programot tartott. És január 23-án, kampányígéretének megfelelően, elrendelte, hogy az USA 20. századi történelmének legsúlyosabb politikai merényleteinek mindeddig titkos dokumentumait hozzák nyilvánosságra. Így a közvélemény és a kutatók olyan eseményekről kaphatnak további információkat, mint a

  • John Fitzgerald Kennedy elleni merénylet,
  • a meggyilkolt elnök öccse és egyben legfőbb ügyésze, igazságügyminisztere, Robert Francis Kennedy meggyilkolása,
  • valamint a fekete polgárjogi mozgalmak legismertebb alakjának, Martin Luther King Jr.-nak a megölése.

Az USA kormánya március közepén közzé is tett több mint 2300 olyan kormányzati és titkosszolgálati iratot a Kennedy-gyilkosságról, amelyet korábban még nem hoztak nyilvánosságra. Ez a nagyjából nyolcvanezer oldalnyi irat az eddigi elemzések szerint bár tartalmaz néhány érdekes információt, köztük magyar említéseket is, az összeesküvéselmélet-hívők nagy bánatára nem hozott óriási fölfedezést.

ROBERTO SCHMIDT / AFP Donald Trump amerikai elnök január 23-án aláírja a John F. Kennedy, Robert F. Kennedy és Martin Luther King Jr. elleni merényletekről szóló akták nyilvánosságra hozatalát.

A téma egyik legismertebb magyarországi szakértője, Dr. Hahner Péter, a Rubicon Intézet igazgatója lapunknak elmondta, ebben semmi meglepő nincs: a Kennedy-gyilkosság ugyanis a világ legjobban kivizsgált és legalaposabban dokumentált eseménye. A szakértő szerint, aki korábban A nem létező rejtély címmel írt könyvet az eseményről, a most nyilvánosságra hozott több ezer oldalnyi dokumentum csupán elenyésző része az eddig elérhető összes iratnak: a teljes dokumentáció körülbelül 98 százaléka már eddig is elérhető volt.

A Kennedy elnök meggyilkolását kivizsgáló elnöki bizottság, az 1963. november 29-én alakult Warren-bizottság ezt megelőzően 26 kötetben tette közzé a jelentését, amellyel párhuzamosan az FBI 5 kötetben tette közzé a saját vizsgálatát, a titkosszolgálat pedig 4600 oldalon. 1977-ben pedig a képviselőház vizsgálóbizottsága is 12 kötetben publikálta az eredményeit. Ezek után tehát okkal vetődik fel a kérdés, milyen újdonság derülhet ki az újonnan nyilvánosságra hozott Kennedy-aktákból. Erre kerestük a választ a történésszel.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik