Tudomány

Férgek fészkelték be magukat a nő szemhéja alá

Copyright Crezalyn Nerona Uratsuji / Getty Images
Copyright Crezalyn Nerona Uratsuji / Getty Images

Egy friss tanulmányban egy ritka, parazitás esetet mutatnak be – írja a Live Science. Az élősködő férgek egy nő felső szemhéja alá fészkelték be magukat.

A 41 éves, Pekingben élő páciens 2022 júniusában fordult orvoshoz, miután úgy érezte, valami van a jobb szemében. A vizsgálat során kiderült, hogy a szem külső felülete, a szaruhártya sérült. Szemcseppet írtak fel, hogy meggátolják a további irritációt és csökkentsék a fertőzés kockázatát, egy hónappal később azonban a beteg visszatért, ezúttal kipirosodott, viszkető szemmel.

Az újbóli vizsgálat feltárta, hogy a felső szemhéja alatti szövet vörös, gyulladt és a kelleténél nagyobb.

Ekkor derült ki, hogy négy élő féreg található a szemhéja alatt.

A csapat érzéstelenítővel kezelte a területet, majd csipesszel óvatosan eltávolították a parazitákat, a mintákat pedig laboratóriumba küldték. A genetikai elemzés utóbb feltárta, hogy a példányok a Thelazia callipaeda nevű fajhoz tartoznak, ez a thelaziázis nevű betegség fő okozói.

A fertőzés főként szarvasmarhák és háziállatok, például kutyák és macskák könnyét fogyasztó legyek révén terjed: táplálkozás közben a lárvákat a rovarok az állatok szemébe engedik. Ott aztán kifejlődnek, szaporodnak, és újabb lárvákat hoznak létre, amelyeket később másik légy szállíthat tovább.

A Thelazia callipaeda okozta betegséget Ázsiában és Európában is leírták már állatokban. Észak-Amerikában a thelaziázisért ugyanezen féregnemzetség másik fajai felelősek.

Az emberi esetek ritkák, jellemzően mezőgazdasági területeken vagy a háziállatok közelében élő személyeknél alakulhat ki a betegség. Világviszonylatban Kínából jelentették a legtöbb emberi fertőzést, 1917 és 2018 között összesen 653 esetet. Embereknél a tünetek közé tartozik a szemviszketés, a duzzanat, a túlzott könnyezés, a fekély, illetve súlyos esetekben a vakság.

Azt nem tudni, hogy a kínai nő miként fertőződött meg, mivel irodában dolgozott, és nem emlékezett legyekkel való érintkezésre. A páciensnek volt egy szembetegséggel küzdő macskája, ám nem engedte, hogy azt megvizsgálják, így a lehetséges kapcsolatot nem tudták feltárni.

A férgek eltávolítása után a beteg antibiotikumos szemkenőcsöt kapott. Egy héten belül tünetei jelentősen javultak, két hónappal később pedig a fertőzés látszólag megszűnt.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik