Élő Nagyvilág

Magyar többségű településnél csapódott be az egyik orosz rakéta

MTI / EPA / Ukrán rendkívüli helyzetek állami szolgálata
MTI / EPA / Ukrán rendkívüli helyzetek állami szolgálata

Lengyelország kész lelőni a feléjük jövő orosz rakétákat

Amennyiben az Ukrajna elleni orosz támadások során valamelyik rakéta Lengyelország irányába repülne, a hadsereg kész lelőni – jelentette ki Cezary Tomczyk lengyel védelmi miniszter-helyettes vasárnap a Polsat News kereskedelmi hírtelevízióban.

Tomczyk annak kapcsán nyilatkozott, hogy vasárnapra virradóra Oroszország masszív légitámadást indított Ukrajna ellen. A miniszterhelyettes megerősítette: a történtek miatt vasárnap hajnalban Lengyelország keleti határa térségében ismét járőrözést tartott két lengyel és két amerikai vadászgép, valamint egy utántöltő repülőgép. Az akció még a reggeli órákban véget ért.

Az Ukrajna elleni légitámadások idején a lengyel vadászgépek korábban is járőrözést végeztek az ország keleti részében. Tomczyk aláhúzta: a tárcája a vasárnapi készültség során folyamatos kapcsolatban volt a lengyel hadsereg parancsnokaival, valamint az ukrán partnerekkel is. Az orosz támadás a lengyel határtól több tíz kilométerre fekvő célpontokat is érte – mondta el. Kérdésre válaszolva közölte: vasárnap nem állt fel annak kockázata, hogy valamelyik rakéta Lengyelország felé repülne. „Viszont készen álltunk erre is” – tette hozzá.

Maciej Klisz altábornagy, a lengyel fegyveres erők műveleti parancsnoka, valamint a lengyel kormány álláspontja az, hogy „amennyiben egy rakéta történetesen Lengyelország felé repülne, lelőnék” – jelentette ki.

Az ukrajnai háború kitörése óta többször történt, hogy orosz légieszközök hatoltak be a lengyel légtérbe. Márciusban például a nyugat-ukrajnai Lviv megyét érte rakéta- és dróntámadás, és közben az egyik manőverező robotrepülőgép 39 másodpercig volt a lengyel légtérben, amelybe mintegy 1-2 kilométer mélységben hatolt be.

Magyar többségű településnél csapódott be az orosz rakéta

Magyar többségű település melletti erdőbe csapódott be az egyik, Kárpátalját támadó orosz rakéta, amit leszedett a légvédelem. Feketepatak az ezredfordulón, 2001-ben színmagyar településnek számított, az akkori népszámlálási eredmények szerint 1071 lakosából 999 magyar volt. Feketepatakot azóta a szomszédos Verbőchöz csatolták, ahol a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség adatai szerint a lakosok 90 százaléka jelenleg is magyar.

A másik orosz rakéta a Munkács melletti Pósaházánál csapódott az erdőbe, egy orosz drón pedig Felsőgereben melletti erdőben zuhant le.

Szijjártó a kárpátaljai orosz támadás után sem ítélte el az oroszokat

„Tovább kell fokozni a béketörekvéseket” – vonta le Szijjártó Péter külügyminiszter a kárpátaljai rakétabecsapódásokkal kapcsolatos következtetéseit.

„Minden egyes nap újabb és újabb pusztítással jár, s minden egyes nap a háború eszkalálódásának veszélyét hozza magával” – írta a politikus, aki a többi nyugati kollégájával ellentétben most sem ítélte el az oroszokat az eddigi legnagyobb légitámadásuk miatt, amely ezúttal már a magyar határhoz közeli területeket is érintett.

Orosz rakétákat lőttek le Munkácsnál

A vasárnap hajnali kiterjedt orosz légitámadást ezúttal Kárpátalja sem úszta meg. Miroszlav Bileckij, a Kárpátaljai Megyei Katonai Adminisztráció vezetője figyelmeztette a lakosságot, hogy „ellenséges rakéta” sértette meg Kárpátalja légterét.

Végül két orosz rakétát is lelőttek Kárpátalja felett, amelynek darabjai a Munkácstól délnyugatra fekvő Pósaháza (Pavsino) és a rahói járási Feketepatak (Csornyij Potik) melletti erdőkben estek le. Ezek egész közel vannak a magyar határhoz, Feketepatakot alig tíz kilométer választja el a legközelebbi magyarországi településtől.

A rakéták mellett drón is érkezett, amely végül a munkácsi járási Felsőgereben (Verhnya Hrabicnyica) melletti erdőben zuhant le – írta a karpatalja.ma.

Ez volt az egyik legnagyobb orosz légitámadás

Oroszország 120 rakétával és 90 drónnal támadta Ukrajnát vasárnap hajnalban – számolt be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Az ukrán külügyminiszter, Andrij Szibiha szerint ez volt az egyik legnagyobb orosz légitámadás Ukrajna ellen.

A támadás fő célpontjai az ukrán energetikai infrastruktúra volt, ezért Kijevben és két keleti régióban le kellett kapcsolni az áramszolgáltatást.

A polgári infrastruktúra sem úszta meg az orosz támadást: Mikolajivban halálos áldozatai voltak, amikor egy lakóházba csapódott egy rakéta.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik